Fórum o dovolenkách • - Vlastnym autom do BG

Vlastnym autom do BG

Všeobecné informácie , cestujeme do Bulharska, doprava, mena, nakupovanie, reštaurácie, peniaze, počasie, zvyky a praktické rady

Moderátor: mandarinka

Vlastnym autom do BG

Odoslaťod bushman 28 Feb 2007, 18:25

Mam dotaz ci ma niekto skusenosti s cestou vlastnym autom do BG. Zaujimalo by ma aku cestu je lepsie si vybrat, teda ci cez RU alebo cez SB. Ake su cesty v SB viem, no o cestach v RU nemam ziadne info. Zvazujem cestopvat do juznej casti BG (Primorsko, Kiten,..). Treba v BG strazit auto s puskou v ruke :), alebo je to vpohode. Pocul som, ze uz zmizlo aj z parkoviska pred apartmanom, nechce sa mi tomu verit. Dik za info
Obrázok používateľa
bushman
Nováčik

Založený: 28 Feb 2007, 18:19

Odoslaťod mandarinka 28 Feb 2007, 18:38

Mily bushman,je to sice blbe,ale moze to byt pravda... Preto su v letoviskach strazene parkoviska,kde ti auto urcite neukradnu.konkretne o tychto parkoviskach v Primorsku som uz na tomto fore pisala, aj ceny parkovneho(z r.2006) Vyhladaj si moje prispevky,tam to vsetko najdeš.
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ

Založený: 05 Aug 2006, 12:01

Odoslaťod bushman 28 Feb 2007, 18:54

mandarinka napísal:Mily bushman,je to sice blbe,ale moze to byt pravda... Preto su v letoviskach strazene parkoviska,kde ti auto urcite neukradnu.konkretne o tychto parkoviskach v Primorsku som uz na tomto fore pisala, aj ceny parkovneho(z r.2006) Vyhladaj si moje prispevky,tam to vsetko najdeš.

Dakujem urcite si to precitam. Potesilo by ma zoper informacii od vodicov, ktori cestu absolvavali. Na co dat pozor, kadial ist a pod.
Dakujem
Obrázok používateľa
bushman
Nováčik

Odoslaťod mandarinka 28 Feb 2007, 19:01

napis mi sukromnu spravu-odkial si- poslem ti podrobny plan- trasu... pretoze nie je jedno ci si z BA, ZA,alebo z KE.
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ

Odoslaťod Hašková Adriana 06 Mar 2007, 13:37

Milý bushman ja by som odporučila cestu cez Srbsko je to lepšie ideš stále po dialnici.V Rumunsku je dosť zlá cesta.Auto môžeš kludne nechať pred apartmánom. Cesta autom trvá cca 19 hod. aj s prestáavkami.
Hašková Adriana
Nováčik

Založený: 06 Mar 2007, 13:19

Odoslaťod bushman 06 Mar 2007, 20:22

Hašková Adriana napísal:Milý bushman ja by som odporučila cestu cez Srbsko je to lepšie ideš stále po dialnici.V Rumunsku je dosť zlá cesta.Auto môžeš kludne nechať pred apartmánom. Cesta autom trvá cca 19 hod. aj s prestáavkami.

Ahoj Ada,
si tiez z KE. Tahala si to cez SB? Do okolia Nesebaru mi to vychadza blizsie cez RU. To naozaj su v RU tak hrozne cesty?
Obrázok používateľa
bushman
Nováčik

vlastným autom do BG

Odoslaťod Ona 09 Mar 2007, 12:07

Bushman pozri na stránku Skrz naskrz a v komunite je vo fóre Bulharsko Rumunsko od autora BG dosť dobre opísaná trasa cez RO určite tam nájdeš čo potrebuješ a chalani túto trasu chvália.Krásny deň.
Ona
Dovolenkár

Založený: 29 Nov 2006, 17:21

Odoslaťod mandarinka 09 Mar 2007, 20:00

BUSCHMAN,dufam,ze to ta trasa,ktoru som Ti poslala v sukromnej sprave.
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ

Re: Vlastnym autom do BG

Odoslaťod marko 31 Mar 2007, 08:13

Zdravim
Som z MI a chystam sa tiez do Bulharska vlastnym autom,termin odchodu ,okolo 18-20 augusta,tiez sa neviem rozhodnut ci cez srbsko alebo rumunsko?,povodne som mal ist s kolegom ale odskocil od toho :-(......neprida sa niekto?
marko
Nováčik

Založený: 31 Mar 2007, 08:04

info o ceste do BG a iné

Odoslaťod Duri 06 Apr 2007, 07:27

Čim viac sa bližia dovolenky tým viac info treba pred cestou hlavne začiatočníkom. Po minuloročných cestách cez RO vyzkúšal som aj Srbskú cestu, ale mne sa viac pozdávala ta RO aj to že od nás z východu je to o vela kratšie. Cez SRB boli velké problémy na hraniciach HU SRB aj Srb BG nekonečné čakanie a to sa myslím ani toho roku nezmení a ako som už písal otravní policajti v SRB.Ani cez RO to nieje prechádzka. Velmi záleží na zkusenosti šofera.Oproti minulým rokom velmi poskočili v RO s výstavbou nových úsekov ciest a hlavne rýchlostných komunikácií. Na týchto cestách označených E ako medzinárodné je mpr 120km/hod. S policajtami boli tiež problémy /tárali hlúposti tak ako colníci/ ale od tej doby ako sa začalo hovoriť že ide aj RO do EÚ prestali. Na colnici v Giurgiu - Ruse sa dalo aj bez papiera vyviaznuť velmi lacno.Toho roku už ale fungujú zákony EÚ takže zaplatíš len za dialničnú známku/rovineta v RO a vignetka v BG a ideš/a ešte v HU matrica ked sa rozhodneš ísť po novej dialnici Miskolc - Debrecen - odporúčam ! V BG s policajtami tiež problémy niesu, treba jazdiť normálne aj u nás sú už vysoké pokuty. Najobávanejšia je asi obchádzka Bucuresti ale od doby kedy postavili vpravo pri dialnici Carrefoure je po probléme.Aj tento obchvat sa dočkal už asi pred 3 rokmi nového asfaltu takže ako v minulosti 1,5hod, teraz 15-20 min.Ked budem mat nové info ozvem sa.V BG ten stav ciest nieje až taký hrozný ako sa niekde píše, len treba dodržať trasu od Ruse cez Varnu a nie za Šumenom doprava na Burgas, ale to som uz tiež písal.
Stastnú dovolenku, cestu a návrat.Pardon zabudol som este na poplatok za most v Giurgi, ked ideš tam platíš Rumunom a ked sa vraciaš platiš Bulharom po 6 EUR/aj inde sa platí napr. za tunel/.
Pozdravujem všetkých prispievatelov o Bulharsku. To sa stalo takmer mojim 2domovom. Od 93.r. pravidelne posledné roky aj dvakrát za rok. Vätšinou čo je popísané je pravda ,v prvom rade myslieť na inú mentalitu ale ináč sú to normálni troška hlučnejší ludia ako u nás(aj u nás nájdete blbcov a nemusite kolkokrát dlho hladať). Čo sa týka cestoviek, všetko predražené a nevite do čoho ideš. Solo cesta bez problémov, na začiatku každého letoviska cez sezonu posedávaju ,postávajú miestny a volajú na ubytovanie, nie je problém bez problémov prejsť aj desať miest a najsť ubytko pdľa svojho gusta aj ceny. Ceny v letoviskách závisia čisto od zloženia klientely. Od severu Balčik,Albena,Zl.Piesky,Sl.Pobrežie,Nesebar,Sozopol ceny až 5x vyššie ako v napr. Rusalka,Kmčija,ŠkorpilovciBjala,Obzor,Ravda,Acheloj,Pomorie,Sarafovo,Ktrajmorie,Černomorec,
Kavacite,Primorsko,Kiten,Carevo,Achtopol, to sú letoviska kde chodia najmä Češi a Slováci. Vo všetkých tychto letoviskách najdeš ubytovania všetkeho druhu a reštaurácií a pizzerií koľko chceš a ceny pre normálneho človeka. V týchto letoviskách este najdes tichá zákutia ktoré vo velkých letoviskách už niesu. Obrovský stavebný rozmach v týchto velkých letoviskách z nich urobil bludisko a "Václavák" pomaly už nie na dovolenkový oddych. Cestovky berú za noc v lepšom "penzione !" nie hotel 12-17 EUR, na mieste zoženieš za 6-7 EUR. Strava podobne. Čo sa týka cesty, západ a stred SK výhodnejšia Srbská trasa ? Srbsko nieje v EU čo budú robiť teraz to nikto nevie, doteraz boli najvätšie problemy na SCG BG hraniciach, takisto policajti. U nás v celom štáte nieje asi tolko policajtov ako tam na jednej ceste (Subotica,N.Sad,Belehrad,Niš,Pirot) a čakajú len na bakšiš od turkov (aj od nás za hlúposti) ktorí tade chodia zo záp. europy z roboty na prázdniny. Sred a vých. SK najlepšia a najkratšia cesta cez RO.Vyzkúšaná a overená cesta xkrát. Miskolc,Debrecen,Bors-ARTáND,Oradea, Cluj Napoca,Alba Lulia,Sibiu,Rimnicu Vilcea,Pitesti,okolo Bukuresti,Giurgiu,Ruse,Razgrad,Šumen,VaRna a potom kde chceš. Pri pohlade na túto trasu možno láka z Oradei RO šikmo dole na Devu a potom na Sibiu nedaj sa oklamať-tankodrom, takisto pri ceste na juh BG za Šumenom za vrškom s motorestami odbočka doprava na Burgas, kratšie to áno ale samovražda radšej do Varny po dialnici a potom dole na juh tam je cesta výborná. Tohoročné urýchlenie , otvorili nový úsek dialnice medzi Miskolcom a Debrecenom (letná známka na malé auto 1530 HUF asi 210 Skk v každom prípade sa oplatí( dialnica pred Miskolcom M 30, potom napojis na M 3, a pokračuješ po M 35 až ku Debrecenu(ušetrená min. 1hod.). V RO vela nových rýchlostných ciest a ostatné vo výbornom stave(horepopísaná trasa !!!)troška horšie len pri prejazde cez mestá.V RO platíš na colnici len "rovinetu" udaná na r. 2007 tranzitná na jeden den bez rozdielu motora (EUR 1,2,3...) 0,60 EUR, potom platíš pred mostom v Giurgiu na colnici 6 EUR za most (aj inde vyberajú zase za tuneli napr.). V BG len dialničná známka mesačná 9 EUR.Nazad za most platíš Bulharom a v RO rovineta a v HU ked ides po tej dialnici zase asi 210,-našich(1530HUF).V RO predali vsetky pumpy SHELL maďarskej MOLke v Bulharsku ostali (tankovanie na kartu tam aj tam bez problémov.Zatial asi vsetko kto má na mna nieco napis aj ja sa rád dozviem nieco nové , cesta naplanovana aj v lete - Pomorie.
Este k ceste zo sebou ked nepotrebujes nieco specialne nemusis vozit nic obchody,sklady(lacnejšie) vo velkých mestach hypermarkety maju vsetko tak ako u nas a nic nieje drahsie ako tu. Bulharské LEVY - peniaze su v predaji aj u nás bez rozdielu pri vymene VUB aj UNI teraz zatial len na objednanie (teraz troska lacnejsie)pred sezonou normalne v predaji.
zatial caute a ked nieco napiste "achojte bulgari"Od 1.1.2007 neplatí v Bulharsku tzv. prihlasovacia povinnosť (registrácia) pri pobyte do 3 mesiacov tzn.pre turistov tieto náklady padly(zákon BR o vstupe,pobyte a výstupe občanov EU a členov ich rodín účinný od 1.1.2007-registračná povinnosť do 5 dní po vstupe, ktorá platila univerzálne do 31.12.2006, už pre občanov EU neplatí) !!! Takisto zdravotné poistenie na základe tzv. modrej kartičky (VZP) Európsky preukaz zdravotného pistenia, platný v celej EU ( v minulosti tlačivo E 111), ostatné poistenie podľa vlastného uváženia. Občan EÚ hradí spoluúčasť na zdravotnej starostlivosti a to v rozsahu ako bulharský občan. Cestovanie od 27.10.2006 do BG od 15 rokov stačí OP deti ešte bez OP každé na svoj cestovný pas !!!Viac info www.mfa.sk
Kontakt na ubytovaní v novem Pomorí16 km severne od Burgasu :
penzion Mária: s viac možnosťami ubytovania á 7,- EUR/noc,na male deti do 10 let se da udelat jeste sleva - velmi vysoky standart(super cistota, kazdy den uklizecka) , 100 m od pláže, temer v centru(50m) ticha ulicka, všechno po ruce, domaci ovladaji cesky i slovensky
Serafim a Mária Krstevi 0035959632582, email: fimaki@abv.bg

Ospravedlnujem sa ten Carrefoure - ked ides odtial tam (do Bulharska) nieje vpravo od dialnice ale vlavo a tesne pred tým nadjazdom (dialnicnym)kde vlavo je Carrefoure ides doprava pod most a tam znovu doprava a uz si na obchadke celej Bucuresti ,okolo na výpadovku na Giurgiu colnica s BG to trva asi 20-25 min(obchadzka Bucuresti).Ospravedlnujem sa chybu.

Keby mal niekto záujem o podrobnejsiu RO trasu, odpoviem, pošlem presnejsiu trasu , č.ciest,kilometre prejazdy cez mesta , prejazdové mapy miest - samozrejme zadarmo.
Mam aj Srbskú.

jurajdol@centrum.sk
Naposledy upravil Duri dňa 07 Apr 2007, 18:22, celkovo upravené 6 krát.
Obrázok používateľa
Duri
Mega Cestovateľ

Založený: 06 Apr 2007, 07:20

Odoslaťod mandarinka 06 Apr 2007, 12:49

Diky,Duri...
Urcite si svojim prispevkom mnohím pomohol...
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ

pomorie

Odoslaťod jarko 10 Apr 2007, 17:38

Duri..
Mas pravdu je tam ina mentalita ako vsade vo svete.Ideme do Pomoria tento rok 5krat ale je tam super..Masli sme tam priatelov z ktorymi sme v kontakte cely rok.Jazdime cez cestovky a zatial v pohode aj ked je to trochu draksie.Mas pravdu da sa tam najes lacno ale aj draho.Len tie plaze by mohli byt cistejsie..
Obrázok používateľa
jarko
Dovolenkár

Založený: 04 Mar 2007, 19:08

Pomorie

Odoslaťod Duri 11 Apr 2007, 07:27

Jarko mas pravdu , ale tie plaže nieje problem asi len v BG, to je prave aj ta ina mentalita. Ja som si myslel že ked sa povie Cyprus tak to je všetko OK, ale bol som zklamaný, od BG sa to vôbec plazami nelisilo. Ja chodím do Noveho Pomoria už ani neratam kolko rokov, a oni zase tu ku mne do Tatier,( lepsie vzťahy mam s nimi ako s tunajšou rodinou). V Novem Pomorí už otvorili tzv. Holandské po ich Cholandske selište), to je hotelový komplex na konci pláži. tam celu plaž rozširili a s tou čistotou je to o vela lepšie(pozn. nič sa neplatí za pláž, slnečnik si požičiaš za to platíš, alebo si rozložiš svôj a to je zadarmo). A čo sa tyka cien v Pomori či je to nové alebo staré, tie su naozaj pre normalneho človeka, ja chodím sukromne nie cez cestovku( a proč ?) a nikde neoddychcem lepšie ako tam, to je proste dovolenka, posledné roky jazdím aj viackrat do roka, minuly rok som bol este na jesen cez SKYEurope(super ceny, ale len BA-SOF a potom busom do Pomoria) bolo tu už daleko po sezone a vtedy je to tam este lepšie a kupať sa da aj v polovičke oktobra.Takže toto je môj pohlad na Pomorie, ktoré ako som uz niekde pisal sa stalo takmer mojim 2 domovom.
Obrázok používateľa
Duri
Mega Cestovateľ

pomorie

Odoslaťod jarko 11 Apr 2007, 19:09

Ahoj Duri..
Na zaciatok ta rodina to je pravda.....Chodievame do Stareho Pomoria je tam super uz nas poznaju vo vedsine restauracii a su super.A no viem kde je postaveny ten komplex.Na margo tych slnecnikov ..zaplatim 3 leva no ale hned vyberca spravi poriadok aj z vlastnymi do okola a mam klud.Cez ten SKYEurope je to zaujimave pre mna v podstate aj v tom ze nie ktori ziju v SOFII.Auto sa som bojim dat na taku dialku jedine vo dvojke.Uz som aj nahovaral kamaradov ale vzdy cuvnu.Tak preto ta cestovka.CAO :D
Obrázok používateľa
jarko
Dovolenkár

Založený: 04 Mar 2007, 19:08

Odoslaťod Duri 15 Apr 2007, 19:18

Milý BUSCHMAN, toto je odpoved na to co napisala p.A.Hašková

Ked mozem aj ja k tejto téme troska pridat. Tak ako som na tejto stránke už napísal , záleží z ktorého kúta vyrážaš z SK. K tým cestám v RO, by som nepovedal, že sú hrozné. Jazdím ju uz niekolko rokov (hore popísaná !! táto trasa nie iná !!!!!!) Prešiel som aj tu Srbskú. Ked to zoberiem celkovo, pri tzv. dialniciach v SRB za ktoré sa platí(niektoré úseky ani nevieš za čo platíš), uzavierka 13.tunelov v okolí Pirotu pred BG hranicami a potom este príjazd do Sofie od hranice, tak by som nepovedal že tie v RO sú horšie. Kilometrovo ked ideš z KE do Nesebaru len tak od oka, nejdem to rátať presne, natočíš zhruba cez RO 1200-max 1220km viac nie. Cez SRB je asi z KE (záleží kade ideš z KE cez HU do SRB) do Nesebaru 1500 - 1550 km. a tento rozdiel to je už dosť.Ale táto dilema, ktoru cestu vybrat do BG bola,je a bude asi stále, pokial si nebudeme moct vsetci dovolit lietadlo. Toto bol moj názor , určite ich je viac, tomu sa nebránim.
Naposledy upravil Duri dňa 16 Apr 2007, 15:37, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
Duri
Mega Cestovateľ

Ďalšia

Naspäť na Informácie pre turistov

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.