Atény-Partenón

Vaše skúsenosti a tipy na výlety, aquaparky, festivaly, discotéky, bary a iné atrakcie

Atény-Partenón

Odoslaťod mandarinka 21 Nov 2008, 10:43

Aténska Akropola je monumentálny komplex stavieb, symbol klasického gréckeho umenia a kultúry, vybudovaný sa na návrší kopca Akropolis, týčiaceho sa nad hlavným mestom Grécka, Aténami.

Celý komplex pozostávajúci z Propylají, chrámu Erechteion, malého chrámu Atény Niké, ústredného chrámu Partenón a niekoľkých menších budov, bol postavený v rokoch 447 až 406 p.n.l.

Obrázok

Partenón je najväčším chrámom na Akropole, jeho názov by sme boli preložiť ako Chrám panny.
Po architektonickej stránke mali túto veľkolepú stavbu na starosti architekti Iktínius a Kaliikratos. Pod ich vedením sa začalo stavať v roku 447 pred n. l. Práca na ňom trvala deväť rokov, pričom za sochárske prevedenie zodpovedal Feidias, dôverný priateľ Perikla. Pred samotným chrámom stála Feidiova socha Atény Promachos.
Partenón má tvar obdĺžnika s rozmermi 31 krát 70 metrov. Priečelie má osem stĺpov (na rozdiel od zvyčajných šiestich) a po stranách je 17 stĺpov.

Vnútorná časť Partenónu sa pôvodne skladala z dvoch priestorov, z ktorých každý mal vlastnú predsieň so stĺpovým priečelím po šesť stĺpov. Vo väčšej zo svätýň bola umiestnená ďalšia Feidiova socha Atény Parthenons, ktorá merala 12 metrov.

Na mieste sa zachovalo len 41 metop, niekoľko exponátov sa nachádza v Britskom múzeu, kam ich odviezol lord Elgin, ďalšie exponáty sú v parížskom Louvri.
Partenón sa počas ďalších období stal kresťanským kostolom, ale aj islamskou mešitou. Slúžil aj ako sklad pušného prachu počas obliehania Benátčanmi, pričom po zásahu dela tento sklad vybuchol. Partenón sa postupne reštauruje od roku 1830.

Obrázok


suvisiaci clanok
http://aktualne.centrum.sk/zaujimavosti ... id=1143982


zdroj :Wikipédia
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Naspäť na Výlety, atrakcie a zábava

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

cron