Ruzovy olej z Bulharska

Turisticky atraktívne miesta, Národné parky, Historické mestá,
Architektúra, Kúpelné mestá, Pamiatky

Moderátor: mandarinka

Ruzovy olej z Bulharska

Odoslaťod mandarinka 28 Máj 2007, 18:37

ÚDOLIE RUŽÍ

Obrázok


Bulharsko možno nie je synonymom exotiky ani luxusného tovaru, ale práve táto balkánska krajina je veľmi dôležitá pre kozmetický priemysel. Patrí totiž medzi dvoch najväčších producentov oleja z ruží, ktorý je základom prakticky všetkých svetoznámych parfumov.

Že Bulharsko nie je exotické? Údolie rieky Tundža pri meste Kazanlak medzi pohoriami Stará planina a Sredna Gora vás presvedčí o opaku. Už len tie mená... a ruže tu kvitnú od nepamäti. Údajne ich doviezli križiaci. Aj keď neoficiálne zdroje tvrdia, že na území bývalej Tráckej ríše sa po prvýkrát objavili už pri návrate vojakov Alexandra Macedónskeho. Toľko k tej exotike.

A teraz hádanka: Čo majú spoločné kotol a parfum? Oba ohraničujú rozhodujúce fázy výroby ružového oleja – od jeho získania v destilačnom kotle, až po použitie ako prímesi do voňavých parfumov. Ale poďme na plantáž, kde sa všetko začína na ružových kríkoch. Jedinečná mikroklíma a zloženie pôdy v údolí ruží pri Kazanlaku prinášajú jedinečné výsledky. Výnimočnosť tunajšieho ružového oleja dokazuje jeho celosvetový úspech. Bulhari ho vyvážajú najviac, konkurujú im jedine Turci. Ďalšie štáty - Irán a Maroko sa držia v úctyhodnom odstupe. Pestovanie a zber je pri tom hotová veda. Vysvetľuje technológ jednej z pestovateľských firiem Angel Konkačejev: „Ruže, ktoré tu pestujeme sú z druhu damascénska ruža. Zber trvá 15 až 20 dní. Kvet musí byť otvorený, zbiera sa otvorený, čo trvá tak jeden -dva dni, ináč odkvitne. Čerstvý kvet má žlté tyčinky, keď už je rozvitý dlhšie tak sčernejú a tým pádom je už kvet na nič.“

V sezóne, ktorá trvá od konca mája do polovice júna natrhajú na jednej plantáži zhruba päť ton ružových kvetov. Skúsená zberačka zozbiera za deň asi 60 kilogramov ruží. Na naivnú otázku človeka z pretechnizovaného sveta, akú techniku a nástroje používajú pri zbere, sa technológ Angel iba zasmeje: „ručičky, ručičky a opäť len ručičky.“

Ruky a zase len ruky. Práca sa začína skoro ráno, s východom Slnka. Práve Slnko je jedným z faktorov ovplyvňujúcich kvalitu bulharského ružového oleja. Slnečné žiarenie v oblasti nie je veľmi prudké a tak sa z kvetov zbytočne neuvoľňujú aromatické častice. Preto je aj ochranná vosková vrstva na lupeňoch tenšia ako pri ružiach napr. v Iráne. Výťažky z ruží potom obsahujú o to väčší podiel arómy. Opäť Angel Konkačejev: „Ružový olej má dve časti – hustú a tekutú. Tá tekutá je nositeľom arómy, hustá je bez vône a je to v podstate vosk, ktorý plní úlohu fixatéra arómy. Keď namočíte papierik do tekutej časti, cítite vôňu aj po troch, štyroch, piatich dňoch.“

Olej sa po spracovaní vyváža do celého sveta. Väčšina parfumov najznámejších značiek z Európy, Japonska či Ameriky by nebola tým žiadaným voňavým tovarom bez bulharského ružového oleja. Jeden kilogram pritom stojí asi päť tisíc eur, na jeho výrobu sa spotrebujú tri tony ružových kvetov. A koľko parfumov sa dá z tohto množstva vyrobiť? Angel sa znova schuti zasmeje: „oooo – mnogo!!!“

Vyčísleným faktom ale je, že na ročnú produkciu parfumov po celom svete stačí 1500 kilogramov ružového oleja. A jeho veľká časť pochádza práve z Bulharska.

História produkcie ružového oleja v údolí rieky Tundža pri Kazanlaku siaha do 18. storočia. Odvtedy sa zdokonaľovalo tak pestovanie kríkov, ako aj technika destilácie vonného extraktu. Vznikla pri tom osobitá tradícia jedného bulharského regiónu, ktorý robí meno krajine v celom svete.
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Odoslaťod mandarinka 07 Dec 2007, 18:32

ZA VÔŇOU RUŽÍ
Autor: PETER STANO - 07.12.2007


Bulharské pobrežie je už takmer na nerozoznanie od centier masovej turistiky v Stredomorí. Hotely, apartmány, zábavné centrá, ale i výklady v Čiernomorskej oblasti nadobúdajú kozmopolitný charakter. Dnes by sme vás však chceli zoznámiť s oblasťou, ktorá ešte nie je tak očividne dotknutá postupujúcou globalizáciou. Je to oblasť v strednom Bulharsku, nazývaná aj Údolie ruží.

Zastávka v čase
Údolie ruží sa rozprestiera uprostred ochranného masívu hôr asi v strede Bulharska, na šťavnatej zelenej planine. Ešte pred ním sa však návštevník prichádzajúci zo Sofie zastaví v čase, keď naďabí na vykopávky z tráckych čias. Jedni z prvých civilizovaných a organizovaných obyvateľov Bulharska zanechali po sebe početné stopy v podobe hrobiek. Prakticky každý rok naďabia archeológovia na výsledky stavebnej i umeleckej zručnosti Trákov. Za jeden z najhodnotnejších objavov sa považuje hrobka v meste Kazanlak, zapísaná aj na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Hrobky boli pre Trákov nielen miestom pohrebného obradu, ale aj priestorom umeleckých dekorácií. Kazanlacka hrobka pochádza z prelomu 4. a 3. storočia p.n.l a jej fresky a ornamenty nechávajú človeka v úžase nad precíznosťou a šikovnosťou neznámeho maliara, ktorý na kopulovitej klenbe dokázal zvečniť výjavy z vojenského sprievodu a hostinu tráckeho panovníckeho páru. Hrobka je taká vzácna, že verejnosti sa jej dvere otvoria len dva dni do roka. Hneď vedľa však stojí rovnako veľká verná napodobenina, ktorá je prístupná po zvyšok roka.

Život súčasníka
Miestni považujú trácke hrobky za výborné lákadlo pre turistov, ktorí do mesta prinesú trochu vzruchu a najmä peniaze. Mesto si aspoň navonok žije pokojným tempom, hoci starosti domácich návštevník zbadá na prvý pohľad. Ošarpané domy, staré autá a rozpadávajúce sa poľnohospodárske družstvá sú odrazom transformácie z plánovanej socialistickej ekonomiky na trhové hospodárstvo. Prechod na iné pomery však priniesol aj v Bulharsku vrstvu vyvolených a ich miliónové luxusné vily a na-blýskané limuzíny. No aj keď patrí Bulharsko v celoeurópskom porovnaní medzi chudobné krajiny, chudobu priamo na uliciach veľmi nevidieť. Či už v Sofii, Plovdive, Kazanlaku alebo Velikom Tarnove, na ulici prakticky nestretnete zanedbaných a žobrajúcich ľudí. Toto je Balkán a balkánske národy vedia žiť v istom štýle - kaviarničky a zmrzlinárne sú počas teplých slnečných dní plné pulzujúceho života. Kto nekupuje, ten predáva. Cesta z mesta Kazanlak smerom do stredu krajiny vedie k najznámejšiemu exportu Bulharska - do Údolia ruží. Oblasť medzi mestami Kazanlak a Stará Zagora prakticky v strede Bulharska vyniká jedinečnou mikroklímou.

Kde sa "oberajú" ruže
"Olej z bulharských ruží ide do celého sveta," konštatuje vecne technológ Angel Konakčev, ktorý na miestnej ružovej farme Bulatars dozerá na kvalitu produkcie. "Sezóna tu trvá necelý mesiac," pokračuje Angel, "kvet na ružovom kríku sa rozvíja 15 až 20 dní. Vtedy sa musí obrať, lebo keď rozkvitne úplne, už je nepoužiteľný."
Farmou sa tiahnu rozsiahle záhony ružových kríkov. Druh rosa damascena je vo svete parfumérií veľmi vychytený, lebo sa z neho získava najkvalitnejší ružový olej ako základ mnohých vôní najznámejších značiek. Ročne sa na celosvetovom trhu spotrebuje asi 1500 kilogramov ružového oleja. Polovicu z toho dodávajú bulharskí producenti. "Jedinou vážnou konkurenciou sú Turci. V Maroku a Iráne sa pestujú len 1-2% celkového množstva. Ale najviac je uznávaný práve bulharský olej," dodáva Angel.
Od konca mája do konca júna majú na ružovej farme plné ruky práce. Doslova. Na otázke, aké nástroje používajú pri zbere ružových kvetov, sa Angel úprimne zasmeje: "Ručičky a zase len ručičky." Ružový kvet vyžaduje opatrné a jemné narábanie. Kvety sa z kríkov zberajú v rozpuku. Keď sa kvet úplne otvorí, žije len jeden deň. "V čerstvom, ešte neotvorenom puku sú tyčinky žlté. Po jednom dni sčernajú a kvet je nám nanič, lebo sa z neho už nedá získať olej." Oberačky - lebo sú to len ženy - sú v plnom nasadení štyri týždne, keď sa puky rozvíjajú. Väčšina z nich má prácu inde, aby sa uživili aj počas roka, keď ruže nekvitnú. Na prelome mája a júna si však zoberú dovolenku a idú na brigádu. Šikovná a skúsená oberačka nazbiera za deň asi 60 kilogramov kvetov. Na kilogram ružového oleja ich však treba 50-krát viac - tri tony. Kým sa však krehké lístky kvetov zmenia na olej, musia sa z poľa dostať do vývarovne, t.j. destilérie. Puky sa po zbere sušia a potom destilujú, aby sa z nich získal olej. Destiláciou sa oddeľujú jeho dve časti - mäkká aromatická a tvrdá vosková. Vosk v lupeňoch slúži ako fixatér arómy, aby nevyprchala v sparnom ovzduší, alebo aby ju nezmyl jarný dážď. Príroda pamätala na všetko. Parfémy však musel vymyslieť človek a vytvoriť si technológiu, ako sa k nim dopracovať. Tá technológia sa skrýva za veľkými medenými kotlami a systémom potrubí a hadičiek. Každý kotol je pritom na konkrétny druh ruže. Biele kvety sa nesmú miešať s ružovými. "Destiléria vyrobí za sezónu 100-150 kilogramov oleja a to je na véééľa parfémov," opäť sa smeje dobrácky technológ Angel, keď sa snažíme zistiť, koľko fajnových voňaviek sa dá vyrobiť z takého relatívne malého množstva ružového oleja. "Každá značka má vlastné obchodné tajomstvo, ktorého súčasťou je aj pomer jednotlivých ingrediencií." Paradoxne, pri cene sa Angel neodvoláva na obchodné tajomstvo a priamo hovorí, že za kilo ružového oleja sa na svetovom trhu platí okolo päť tisíc eur. V číslach sa Angel vyzná a aj musí. Trhové podmienky neúprosne diktujú možnosti podnikateľa. "Firmu sme založili v roku 1992. Sú tu ľudia s 20, 30-i 40-ročnou skúsenosťou v tejto oblasti, takže nám to ide. Rozbiehali sme sa aj s pomocou európskych fondov z programu SAPRD," dopĺňa kontrolór kvality a zahľadí sa na vzdialené kopce pohoria Sredna gora. Práve tento ochranný val spolu s ďalším horským masívom Stara planina vytvára v Ružovom údolí jedinečnú kombináciu tej pravej vlhkosti, teploty a kvality pôdy na také zloženie oleja v ružových kvetoch, o aké majú kozmetické firmy záujem. A klimatické podmienky sú popri obratných rukách pestovateľov ruží hlavnou devízou tohto regiónu, ktorého produkt koluje po svete a neobáva sa lacných napodobenín z Ázie či syntetickej konkurencie z dielne chemického priemyslu.
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Odoslaťod mandarinka 13 Jan 2008, 13:13

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske


Naspäť na Oblasti v Bulharsku, kultúra a história

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

cron