Informacie o BG- zname, mozno pre niekoho aj nezname..

Turisticky atraktívne miesta, Národné parky, Historické mestá,
Architektúra, Kúpelné mestá, Pamiatky

Moderátor: mandarinka

Informacie o BG- zname, mozno pre niekoho aj nezname..

Odoslaťod mandarinka 05 Jún 2007, 18:50

Informacie o Bg - text v českom jazyku.

http://bulharsko.proweb.cz/indexo.htm
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

10 miest, ktoré stoja za návštevu

Odoslaťod mandarinka 25 Feb 2008, 16:33

10 miest, ktoré stoja za návštevu:

1. Kostol Boyana - nájdete ho v pohorí Vitoša na okraji Sofie. Sú v ňom fresky z 12. storočia a patrí pod ochranu UNESCO.


2. Kláštor Rila - stojí vysoko v horách južne od Sofie a kedysi slúžil ako pevnosť počas 500-ročnej tureckej okupácie krajiny. Priamo v kláštore je možnosť ubytovať sa.


3. Kláštor Bačkovo - neďaleko Plovdivu sa nachádza ďalšia turistická atrakcia Bulharska, kde možno obdivovať fresky, ikony, rukopisy a mince, mnohé pochádzajúce z 11. storočia.


4. Národné parky Rila, Vitoša a Pirin - sú domovom vzácnych rastlín, motýľov, vlkov, divých mačiek a jazier, vyznačujú sa prekrásnou prírodou.


5. Pamporovo - je najjužnejšie položené lyžiarske stredisko v Európe a lyžiarska škola tu je považovanú za jednu najlepších na svete.


6. Arbanassi - dedinka pri meste Veliko Turnovo s unikátnymi budovami postavenými z kameňa, dvoma kláštormi a kaplnkou sv. Eliáša s úžasnými nástennými maľbami.


7. Sandansky - rodisko rímskeho gladiátora Spartaka leží južne od Sofie, dnes je z neho kúpeľné mesto.


8. Veliko Turnovo(Tarnovo) - mesto múzeí bolo niekedy hlavným mestom Druhej bulharskej ríše. Múzeá v ňom vlastnia zbierky nevyčísliteľnej hodnoty.


9. Blagoevgrad - mestečko pri Sofii, kde má svoj domov svetoznámy Pirinského štátny súbor.


10. Námestie Alexandra Batenberga - Sofia sa síce vyznačuje malebnou starobylou architektúrou, ak sa vám však žiada trochu moderny, zablúďte na toto námestie. Stoja tu najmä vládne budovy.
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Múzeum jogurtu

Odoslaťod mandarinka 21 Mar 2008, 16:24

V BULHARSKU vzniklo prvé múzeum jogurtu na svete.
Umiestnenie múzea do zapadnutej obce Studen Izvor nie je náhodné. Práve tam sa narodil biológ Stamen Grigorov, ktorý v roku 1905 ako 27-ročný výskumník objavil jogurtové baktérie lactobacillus bulgaricus, spôsobujúce životodarné kvasenie. Bulhari považujú jogurt za svoju národnú pýchu a pripisujú mu zásluhu na vysokom počte storočných vo svojej populácii.

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Bulharsky podnik roku

Odoslaťod mandarinka 31 Máj 2008, 17:12

Bulharskym podnikom roku sa stala restauracia MR. BABÁ nachadzajuca sa na Juznej plazi- (VARNA) otvorena je:08:00-24:00

ObrázokPanoramaticky pohlad tejto restauracie si mozte pozriet na:(treba kliknut na 4 zlte body na lodi)

Odporucam si to prezriet-naozaj nieco pekne.(moj subjektív)

http://www.mrbaba.net/
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Re: Informacie o BG- zname, mozno pre niekoho aj nezname..

Odoslaťod mandarinka 20 Mar 2009, 14:04

BULHARSKÉ OSTROVY

Svätý Tomáš alebo Hadí ostrov (po bulharsky: Остров Свети Тома, Змийски остров) je jeden z piatich ostrovov v Čiernom mori, ktorý sa nachádza severne od ústia rieky Ropotamo. V minulosti na ostrove stála kaplnka svätého Tomáša, ktorá dala ostrovu pôvodný názov. Súčasný názov Hadí ostrov dali ostrovu sivé hady, ktoré vo veľkom počte tento ostrov obývajú.

Na ostrove sa nachádza jediné miesto v Bulharsku, kde rastú divé kaktusy. V roku 1933 ich sem zasadil cár Boris III., ktorý ich sem doniesol z Botanickej záhrady v Bratislave. Najkrajší je ostrov v období júna, kedy kaktusy kvitnú a celý ostrov zahalia do žltej farby. Ich plodom sú jedovaté sivé slivky, ktoré pripomínajú vôňu jahôd.

Ostrov je súčasťou rezervácie Ropotamo, v ktorej sa nachádza asi 257 druhov vtákov - z toho 71 druhov je zapísaných v červenej knihe Bulharskej republiky. Vlastní ho bývalý bulharský cár Simeon II. a jeho sestra, tí však o neho zatiaľ neprejavili záujem, pretože je celý obrastený kaktusmi a hadmi. Bulharská vláda však chce do rozvoja ostrova zainvestovať a v budúcnosti postaviť na ňom hotely a zábavné centrá.Svätý Cyril, Svätý Kirik alebo Svätý Kirik a Julita (po bulharsky: Остров Свети Кирил) je ostrov vo vodách Čierneho mora s rozlohou 80 m². Leží v Sozopolskom zálive asi 250 m od Sozopolu. Tento ostrov je ako jediný spojený s pevninou mólom postaveným v roku 1927.

V minulosti ostrov dlhé roky slúžil ako vojenská základňa bulharskej armády. V roku 1925 tu postavili rybársku školu, ktorá mala rozvíjať činnosť rybárov v tejto oblasti. Škola tu zotrvala desať rokov. Avšak učili sa v nej bulharskí vojaci pod zámienkou, že sa chcú stať rybármi.

V súčasnosti ostrov využíva Ministerstvo obrany Bulharskej republiky ako vojenský prístav. V roku 2007 Ministerstvo regionálneho rozvoja rozbehlo kampaň s cieľom rozšíriť na ostrove turistický ruch, aby krajina získla väčšie príjmy v tejto oblasti. To by však nevlývalo dobre na architektonicko-archeologickú unikátnosť tohto ostrova, ktorý je od roku 1965 vyhlásený za kultúrnu pamiatku mesta Sozopol.


Svätý Peter alebo Vtáčí ostrov (po bulharsky: Остров Свети Петър) je najmenší ostrov v bulharských vodách Čierneho mora s rozlohou takmer 15 m². Vrcholy pahorkov siahajú do výšky 9 metrov. Na ostrove sa nachádzajú typické biele skaly, ktoré sú pre tento ostrov charakteristické.

Predpokladá sa, že pohybom litosferických dosiek sa ostrov oddelil od susedného Ostrova svätého Ivana. Do druhej polovice 19. storočia sa totiž nespomína sa v písomných záznamoch. Na ostrove boli nájdené vykopávky menších pravoslávnych chrámov a antická keramika.

Obrázok
ostrov sv.Ivana, v pravo sv.Petra

Svätý Ivan alebo Cársky ostrov (po bulharsky: Остров Свети Иван) je najväčší ostrov Bulharska v jeho teritoriálnych vodách Čierneho mora s rozlohou 660 m². Nachádza sa 910 m od od najsevernejšieho bodu polostrova Stolec v Sozopolskom zálive. Najvyššie pohoria na ostrove siahajú do výšky 33 m. Na ostrove sa nachádza maják, ktorý moreplavcom slúži na orientáciu, aby sa ľahšie dostali k Burgasu.

Spolu s Ostrovom svätého Petra žije na ostrove asi 70 druhov vtákov. Hniezdi tu najväčšia kolóna čajok. V roku 1993 ostrov vyhlásili za chránené územie, aby tak zabránili úbytku pôvodnej fauny zapísanej v červenom zozname Bulharskej republiky.

Svätá Anastázia (po bulharsky: Остров Света Анастасия) je vulkanický ostrov v Burgasskom zálive v Čiernom mori s rozlohou 0,022 km², ktorý sa nachádza 6,5 km juhovýchodne od Burgasu. Najvyššie pahorky dosahujú 12 metrov. Ako jediný z piatich ostrovov je obývaný.

V rokoch 1945 - 1990 sa ostrov volal Boľševik podľa politických väzňov (väčšinou účastníkov Septembrového povstania) uväznených v koncentračnom tábore (kláštore) na ostrove v roku 1924. O rok neskôr sa väzňom odtiaľ podarilo utiecť a ostrov po roku 1945 presláviť v mocenských kruhoch. V roku 1958 na ňom natáčal bulharský režisér Rangel Vălčanov film Na malom ostrove. V 60. rokoch 20. storočia zo starého kláštora komunisti urobili múzeum a hotel, ktorý dodnes funguje a je rajom turistov.

Ostrov vlastní pravoslávna cirkev, na jeho zveľadení však pracuje bulharský miestny podnikateľ. Nachádza sa tu maják, krčma, malý prístav a niekoľko menších ubytovacích zariadení pre turistov. Mal by sa však doriešiť problém dopravného spojenia, ktoré nie je v súčasnosti dostatočné dobre vyvinuté.
Obrázok

Obrázok

ZDROJ :Wikipédia
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske


Naspäť na Oblasti v Bulharsku, kultúra a história

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

cron