TIP NA VYLET-kláštor Aladža

Turisticky atraktívne miesta, Národné parky, Historické mestá,
Architektúra, Kúpelné mestá, Pamiatky

Moderátor: mandarinka

TIP NA VYLET-kláštor Aladža

Odoslaťod mandarinka 21 Mar 2008, 16:21

Necele tri kilometre od rušného a neraz aj hlučného čiernomorského letoviska Zlaté piesky nájdete unikátny kláštor vytesaný priamo do vápencovej skaly.

Stačí, ak pri ceste zo svetoznámeho letoviska nenabehnete na hlavnú cestu, ale budete pokračovať priamo kopca, ktorý sa strmo dvíha nad more. Ale z hotela vás ku kláštoru Aladža vezme aj taxík, prípadne sa spýtajte v niektorej z cestovných agentúr na organizovanú prehliadku so sprievodcom. Hneď ako prejdete bránou, okamžite zabudnete, že ste neďaleko najrušnejšieho letoviska na celom pobreží. Jeho meno pochádza z Turecka a znamená niečo ako nástenné maľby.

Zaprášené katakomby

Miesto bolo osídlené už v polovici štvrtého storočia, ale mnísi sa usadili v jaskynnom kláštore až začiatkom 13. storočia. Do vápencovej skaly si vytesali svoj svätostánok, ako aj izby na bežné používanie. Spoločnú kuchyňu a malé skromné spálne. Niekoľkoposchodové skalné obydlie bolo pospájané dômyselným systémom chodieb a uzučkých schodov. Dnešnú prehliadku po ruinách kláštora Aladža zabezpečuje bezpečné schodisko pristavené ku skale, ktoré je prevŕtané ako ementál. Asi 600 metrov od hlavnej pamiatky nájdete aj pôvodné katakomby, ktoré však kvôli bezpečnosti môžete obdivovať iba z vonku.
V návštevnom centre tesne za hlavným vchodom si môžete prezrieť precíznu prácu mníchov, ktorí vytvárali jedinečné mozaiky. Mnohé sa totiž dochovali v pomerne dobrom stave-

Vstupné do objektu je 70 korún.
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Naspäť na Oblasti v Bulharsku, kultúra a história

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.