Bulharské pamiatky na zozname svetového dedičstva UNESCO

Turisticky atraktívne miesta, Národné parky, Historické mestá,
Architektúra, Kúpelné mestá, Pamiatky

Moderátor: mandarinka

Bulharské pamiatky na zozname svetového dedičstva UNESCO

Odoslaťod mandarinka 17 Máj 2008, 12:04

Skalné kostoly v Ivanove

Skalné kostoly v Ivanove (bulharsky Ивановски скални църкви) je skupina kostolov, kaplniek a kláštorov v severnom Bulharsku. Sú vytesané do jedného skalného masívu a obsahujú veľké množstvo nástenných malieb. Prví pustovníci v miestnych jaskyniach sa objavovali už v priebehu 12. storočia, avšak vznik malieb siaha až do neskoršej doby.

V roku 1979 boli jaskynné pamiatky zaradené na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO

Obrázok

ZDROJ: wikitravel
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Bojanský kostol

Odoslaťod mandarinka 17 Máj 2008, 12:07

Bojanský kostol

Bojanský kostol (bulharsky: Боянска църква) je stredoveký kostol bulharskej ortodoxnej cirkvi, ktorý leží na samom okraji Sofie, hlavného mesta Bulharska. Východné krídlo kostola bolo postavené v neskorom 10. a na začiatku 11. storočia.

V roku 1979 bol kostol zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.


Obrázok

ZDROJ: wikimedia
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Re: Bulharské pamiatky na zozname svetového dedičstva UNESCO

Odoslaťod mandarinka 12 Jan 2010, 09:06

Thrácká hrobka v Kazanlaku

Thrácká hrobka v Kazanlaku (údolie ruží)
(centralne Bulharsko - v blizkosti mesto Sevtopolis)
pochádza zo 4. storočia p.n.l
Je súčasťou veľkého Thrackeho pohrebiska.
Bola objavená v roku 1944. Thrácká hrobka Kazanlak je najlepšie dochovanou bulharskou pamiatkou helénského obdobia a nejzachovalejšou pamiatkou tohto druhu na svete. Cenná je hlavne farebná fresková výzdoba, ktorá má nevyčísliteľnú historickú hodnotu. Predstavuje pohrebnú hostinu a osoby sprevádzajúce zosnulého k jeho poslednému odpočinku.
Thrácká hrobka Kazanlak poskytuje dôkazy o tom, že vládcovia Thrácie verili v posmrtný život.

Sediaca žena z fresky je znázornena aj na zadnej stranw bulharských mincí-50stotinke,vydaných v roku 2005.

Od roku 1979 je Thrácká hrobka Kazanlak na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Prílohy
789px-Kazanlak-tomb_1.jpg
800px-Reproduction_of_Thracian_tomb_2.jpg
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Re: Bulharské pamiatky na zozname svetového dedičstva UNESCO

Odoslaťod mandarinka 13 Jan 2010, 12:34

Prírodná rezervácia- jazero Srebarna

Srebarna je prírodná rezervácia sladkovodného jazera s hniezdiskom mnohých druhov vtákov (nachadza sa 16 km západne od mesta Silistra pri Dunaji)
Jeho rozloha je 638 ha.
Väčšinou sa jedná o veľmi vzácne a ohrozené druhy. Medzi najvýznamnejšie patria volavka biela, červená, ružová, striebristá, dalmatinska, pelikán, leský ibis a mnoho ďalších. Nájdeme tu aj veľa ohrozený rastlinných druhov. Od roku 1983 je na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Prílohy
829705695_8e39cdbb46.jpg
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Nesebar - na zozname svetového dedičstva UNESCO

Odoslaťod Duri 04 Feb 2010, 11:40

Starobylé mesto Nessebar leží na skalnatom polostrove spojený s pevninou úzku hrádzu. Polostrov je 850 metrov dlhá a 300 metrov široký. Mesto má storočia-staru históriu a má zachovalé architektonické pamiatky zo všetkých období jeho tisíc rokov staré existencie. Sú tu zvyšky rímskych a stredovekých hradieb, byzantské a bulharské kostoly a staré domy z 18. a 19. cc.

Mesto sa pýši svojou cirkvou. Kostol sv Sofie, známy ako starý kostol Metropolitan a kostol Panny Eleusa, ktorá sa nachádza na severnom pobreží, a datuje sa do začiatku byzantského obdobia od 5. do 6. stor.

Kostol sv John the Baptist od 11. c je charakteristická pre jeho valec dome a kostol svätého Štefana je pozoruhodná pre svoje fresky z 16. s.

Nessebarske kostoly predstavujú štyl, architektúry, ktorá rozkvitala v 13. a 14. st. Jej hlavnou charakteristikou je multi-farebné riešenie fasád, ktoré možno vidieť v kostole sv Todor, Paraskeva St, archanjelov Michaela a Gabriela. Kostol Krista Pantokrator . Je bohatý na stavebné ozdoby a vodorovné pruhy z kameňa a tehál. Nachádza sa v centre mesta, kostol je skutočným pokladom pre Bulharsko.

Kostol sv John Aliturgetos zostáva neoceniteľnú pamiatkou bulharskej kultúry. Nebol vysvätený (názov "aliturgetos" je grécky a znamena " nie posvätil") a nebol použivan pre uctievanie.


Nessebar je kultúrny poklad Bulharska. V roku 1956 bol vyhlásený za "múzeum-mesto, archeologické a architektonické rezervy". Vďaka svojej unikátnej historii bol zapísaná ako pamiatka svetového kultúrneho dedičstva UNESCO v roku 1983.

Dnes je stará časť Nessebaru atraktívnym miestom pre romantické prechádzky pozdĺž úzkych dláždených ulic, sa tiahaju malé obchody predávajúce ručne vyrábané suveníry, hackovane a palickovane vyrobky a šperky. Mesto s nádhernou starožitnou atmosférou dáva príležitosť pre rekreáciu a voľný čas. Existuje veľa pohodlných penziónov a súkromných hotelikov.Len obchod tu uz tiez podlahol komercizacii a je tu vela butikov a specialnych obchodov, ktore ponukaju sportove oblecenie, obutie a rozne gycovite vyrobky, ktore podla mna do takehoto naozaj historickeho unikatu vobec nepatria , ale buzines je buzines. Oplati sa tu nakupovat " znackove " oblecenie , ale az koncom sezony ( koniec augusta zaciatok septembra ) ked ceny padaju az na polovicu. Dalsim oblubenym darcekovym predmetom je Bulharska keramika , ktora je tu tiez zastupena v niekolkych obchodikoch.

Nová časť Nessebar je centrom mestskeho života. Má moderný štýl architektúry. Hotely, prázdninové domy a súkromné izby v modrnom style pre cestovny ruch. Miesta ubytovania, a to ako v starej a novej časti mesta, ktoré boli uvedené, sú dvoch a troch-hviezdičikach. Množstvo reštaurácií roztrúsených po úzkych krivolakych uličkach, alebo v blízkosti pobrežia sú nádhernym miestom pre príjemné posedenie , ale uz vyssia cenova kategoria. Ponúkajú tradičné jedlá, morské pochúťky, zveriny, exotické koktaily a archívne vína, ako aj vysoký štandard služieb.

Nessebar je známy aj pre jeho prístav, ktorý je navštívilo veľké množstvo výletných lodí.

Na sever a na juh od mesta sú široké pláže s piesočnatymi dúnami. Existuju rôzne vodné športy, jachty plavby, výlety loďou, rybárske výlety, bicykle na prenájom a iné druhy zábavy.

Nesebar, bulharčine: Несебър, Nesebar je starobylé mesto a významné prímorské letovisko na pobreží Čierneho mora v Bulharsku, ktorý sa nachádza v provincii Burgas. Často označovaná ako "perla Čierneho mora" , Nesebar je bohaté mesto na múzea s historiou viac ako tri tisícky rokov.
Je jedným z najvýznamnejších turistických destinácií u Čierneho mora,a stala sa populárnou oblasťou s niekoľkými veľkými centrami-najväčšie je Slnečné pobrežie, ktore sa nachádza priamo na sever od Nesebar.
Nesebar sa už niekoľkokrát ocitol na hranici ohrozenia ríše, a ako také je mesto s bohatou históriou. Stara čast mesta sa nachádza na polostrove (predtým ostrov) spojený s pevninou úzkou hradzou - vystavanou clovekom.To svedčí o posobeni mnohých rôznych civilizácií v priebehu svojej existencie. Jeho množstvo historických budov sa Nesebar zaradil do zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1983.
Nesebar má zhruba 11000 obyvateľov,mesto leží na 42 ° 39'N 27 ° 44'
v staroveku ho obývali Tráci a antický Gréci , pôvodne thrácke osídlenie Menebria bolo premenovane podľa antických Grékov na Mesimvria (v starej gréčtine Μεσήμβρια). Počas stredoveku bolo mesto známe ako Mesembria (Bulharský: Месемврия, gréčtina: Μεσέμβρια). Na uzemi stareho Nesebaru sa nachadza viacero kult. pamiatok :
Cirkev Kristova Pantokrator (13. storočie)
Kostol sv John Aliturgetos (14. storočie)
Kostol John the Baptist (11. storočia)
Drevené domy na polostrove je Nesebar
Zrúcanina mestských hradieb

Pôvodne thrácká osídlenie známe ako Menebria, mesto sa stalo gréckou kolóniou, na začiatku 6. storočia pred Kr, bol významným obchodným centrom a od tej doby bol súperom mesta Apollonia (Sozopol). Ku pozostatkom z doby helénskej patrí akropola, chrám Apollo, a agora. Steny, ktorá tvorila súčasť opevnenia je stále možné vidieť na severnej strane polostrova. Bronzové a strieborné mince boli razené v meste od 5. storočia pred naším letopočtom a zlatých mincí, od 3. storočia pred naším letopočtom.

Mesto patrilo podla zakona rímskej risi, v roku 71 pred nl, a zacalo využívať výsady, ako je právo raziť vlastné mince. Bola to jedna z najdôležitejších pevností z Byzantskej ríše z 5. storočia nášho letopočtu roka, a bola, v roku 812 Khanom Krumom po dva dva týždne obliehana, aby sa vratila späť do Byzancie. V roku 864 mesto obsadil znovu syn cára Simeona Veľkého. V čase druhej bulharskej ríše sa tešilo najmä na prosperite podľa bulharského cára Ivana Alexandra (1331-1371), v roku 1366 bolo podmanene križiakmi vedenymi Amadeusom VI Savojským. Bulharská verzia názvu, Nesebar, alebo Mesebar, je doložena od 11. storočia.

K pamiatkam od stredoveku patrí z 5-6 storočia Stará Mitropoliya ( "staré biskupstvo", aj St Sophia), bazilika z 10. storočia, kostol Panny Márie a z 11. storočia Nova Mitropoliya ( "nové biskupstvo"; Tiež St Stephen), ktora bola pokračovalom až do 18. storočia. Z 13. a 14. storoči sa zachovalo množstvo pozoruhodných kostolov: St Theodore, St Paraskeva, St Michael St Gabriel, a St John Aliturgetos.

Dobytí mesta Turkami v roku 1453 znamenalo začiatok jeho upadku, ale jeho architektonické dedičstvo zostalo a bola obohatene v 19. storočí stavbou drevených domov v štýle typických pre bulharské pobrežie Čierneho mora v tomto období. Bolo to centrum v Sandžaku İslimye z provincie Edirne pred 1878. Po oslobodeníola Bulharska z osmanskej nadvlády v roku 1878, sa Nesebar stal súčasťou autonómnej provincie Osmanskej východnej " Rumelia " ako centrum v Sandžaku Burgaz kým sa zjednotil s Bulharskym kniežatstvom v roku 1886.

Koncom 19. storočia bol Nesebar mestečkom gréckych rybárov a vinohradnikov, ale vyhlaseny ako hlavné bulharské prímorské letovisko je od začiatku 20. storočia. Po roku 1925 bola postavena nová mestská časť a historické jadro bola obnovene.

Kostoly na uzemi stareho Nesebaru :

O Nesebare sa niekedy hovorí, že je mesto s najväčším počtom kostolov na jedného obyvateľa. Aj keď by to mohlo byť niekedy skreslujuce, ich počet a rozmanitosť je ešte pôsobivejšia. Niektoré z najznámejších patria:
Kostol sv Sophia alebo Staré biskupstvo (Stara Mitropoliya) (5. - 6. storočie)
Bazilika Matky Božej Eleusa (6. storočie)
Kostol John the Baptist (11. storočie)
Kostol svätého Štefana, alebo nové biskupstvo (Nova Mitropoliya) (11. storočie, prestavaný v 16. až 18. storoči)
kostol sv Theodore (13. storočie)
kostol sv Paraskeva (13.-14.storocie)
kostol Najsvätejšej archanjeli Michael a Gabriel (13.-14.storocie)
Cirkev Kristova Pantokrator (13.-14.storocie)
kostol sv John Aliturgetos (14. storočie)
kostol sv Spas (17. storočie)
Kostol svätého Klimenta (17. storočie)

Vatsina bola postavena počas byzantskej, bulharské a Osmanskej, kostoly pre Nesebar predstavujú bohaté architektonické dedičstvo svetovej východnej ortodoxnej a ilustrujú postupný vývoj od rannej kresťanské baziliky na stredoveké kostoly.

Najvetsi sviatok je v Nesebare 15.augusta na den Marie (v BG ma vtedy meniny Maria )

Davajte si pozor na zmenarne , ktore su v celom starom Nesebare, velmi radi tu otacaju kurz a velmi lahko Vas obabru. Nedajte sa zlakat prvou zmenarnou pri prichode a odparkovani na miestnych parkoviskach, ktore su hned pri prejazde cez hradzu do st. mesta vlavo aj vpravo na pobrezi , cez sezonu je mestecko pre verejnu dopravu uzavrete( len miestn, hostia a taxi, inac su tu spec. priepustky , ktore kontroluju pri vstupe do mesta ).
Nesebar je naozaj unikat , je dobre ho vidiet cez den, ale vecer je to o vela vatsia romantika, je treba si ale uvedomit ze je to uz drahsie miesto. A na zaver niekolko snimkov ktore sa mi podarilo v tomto kuzelnom mestecku urobit pri nespocetnych navstevach.
Prílohy
Snímek 220.jpg
romantika
Snímek 221.jpg
stare a nove
Snímek 219.jpg
letne namestie pred kostolom
Snímek 217.jpg
okno stareho Nesebaru
Snímek 215.jpg
kapitanska sresta - restauracia nad morom
Nesebar 2 .jpg
ponuka bulharskej keramiky v miestnom obchodiku
Nesebar.jpg
stare opevnenie Nesebaru
IMG_4485.jpg
sličné slovenky v Nesebare
IMG_4475.jpg
slovensky folklor v Nesebare 2009
IMG_4470.jpg
po ulici Mesembrija
IMG_4466.jpg
slovenska vlajka pred branami Nesebaru
IMG_4461.jpg
sprievod do st. Nesebaru
IMG_5088.JPG
skoro umelecka silueta Nesebaru
IMG_5077.JPG
vstup do stareho mesta
IMG_5075.JPG
prijazd do Nesebaru
IMG_5069.JPG
vianocna idylka
IMG_5066.JPG
prazdne ulice Nesebaru
IMG_5062.JPG
vianoce v Nesebare bez snehu
IMG_5059.JPG
Vianocny historicky Nesebar
Obrázok používateľa
Duri
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 138
Založený: 06 Apr 2007, 07:20
Bydlisko: Štrba

Re: Bulharské pamiatky na zozname svetového dedičstva UNESCO

Odoslaťod martinko 04 Feb 2010, 17:35

Posielam aj ja nejake fotky pamiatok.....
Obrázok
Obrázok
Bulharsko je pekna krajina..... :idea:
Obrázok používateľa
martinko
Dovolenkár
 
Príspevky: 27
Založený: 02 Feb 2010, 20:26
Bydlisko: ŠuňavaNaspäť na Oblasti v Bulharsku, kultúra a história

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

cron