Fórum o dovolenkách • - TIP NA VÝLET- rieka ROPOTAMO

TIP NA VÝLET- rieka ROPOTAMO

Informácie, skúsenosti a popisy výletov v Bulharsku

Moderátor: mandarinka

TIP NA VÝLET- rieka ROPOTAMO

Odoslaťod mandarinka 01 Mar 2008, 17:20

Ropotamo -

Len 3 kilometre od Primorska sa nachádza rieka Ropotamo, ktorej tok je vyhlásený za prírodnú rezerváciu.

lodný výlet po rieke Ropotamo, ktorá ústí do Čierneho mora,stoji 8-10 EURO.
Počas plavby budete mať možnosť obdivovať vzácne druhy vtáctva a plaviť sa medzi vodnými ľaliami,V prírodnej rezervácii Ropotamo uvidíte krásnu prírodu, v ktorej žijú vodné korytnačky,

Odvažlivci maju moznost potápania a nahliadnutia do podmorského sveta v atraktívnom prostredí skalnatého pobrežia rezervácie Ropotamo.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

ZDROJ: internet,i.pbase,bulgarianinpictures.
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ

Založený: 05 Aug 2006, 12:01

Re: TIP NA VÝLET- rieka ROPOTAMO

Odoslaťod mandarinka 11 Feb 2009, 15:28

Rieka ROPOTAMO.

Rieka prameni asi 50km zapadne od pohoria Strandza.Ustie tejto rieky sa nachadza v strede pobrežia nedzi DJUNI a PRIMORSKOM- 46 km od Burgasu.Je asi 30m siroke a je oblubeným miestom miestnych rybarov.
Nazov ma po greckej bohyni RO,ktora podla baji vedela carokrasne spievat,az tak velmi, ze dokazala svojim spevom omamit piratov, ktorý ju väznili..
Rieka je znama aj tym,ze sa tu nachadzaju vzacne vodne ľalie.
Vo volnej prirode v okoli rieky sa sa vyskytuje velke mnozstvo vzacnych rastlinnych druhov, smerom na juh po lavej strane mozte vidiet vzacne kamenne utvary LEVIE HLAVY.
V r.1940 bola vyhlasena za prirodnu rezervaciu. V sucastnosti tu zije viacej ako 100 ohrozenych druhov zivocichov, z tych mohutnejsich tu mozte vidiet vlka, lisky, šakale,daniela, jelena, srnce, dive kacice, husi..

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ

Založený: 05 Aug 2006, 12:01

Re: TIP NA VÝLET- rieka ROPOTAMO

Odoslaťod Barborka 28 Feb 2009, 11:31

Ahojte.

Pridávam naše skúsenosti a foto z Ropotama - august 2008. Je to veľmi pekná oblasť, ale Bulhari by ju teda mohli urobiť oveľa atraktívnejšou.
My sme mali trošku smolu, že sa nám z fauny nepodarilo zazrieť nič iné okrem niekoľkých operencov, asi zopäť volaviek. :) Kormidelník vytŕčal krk, aby nám mohol niečo ukázať a keď čosi zbadal radostne nám to v bulharčine oznamoval.. Ako turisti sme mu bulharsky nikto nerozumeli, tak sme ani nevedeli, či sa mám pozeraťc na nejaký strom, do vody, na breh.. a len sme všetci otáčali hlavy tým smerom a snažili sa niečo nájsť. :)

Úplne by postačilo, keby počas cesty označili číslami terbárs sedem stanovíšť a tursita by dostal pri nalodení bržúrku v niekoľkých jazykoch s pár foto a popisom stanovíšť... "Tu sa vyskytuje vzácne lekno...; Tu žije vzácny druh korytnačky bla bla".. aby mal turista aspoň pocit, aké je to výnimočné miesto a ak aj (skoro) nič neuvidí, aspoň má spomienku..

Ale napriek tomu doporučujem navštíviť. Je to veľmi pekné miesto, výlet trva max 2 hodiny aj cestou.. ide sa v priebehu doobedia, takže po príchode sa kľudne dá ísť na pláž a je to veľmi príjemné spestrenie pobytu. Nám dosť fúkalo, neviem, či je to tam bežné alebo to bola výnimka, ale možno sa oplatí hodiť niečo trošku teplejšie do tašky. :)

Barbora

Obrázok
Na prírodnú rezerváciu mi to prišlo trošku hlučné.. ale ja nie som odborník :)

Obrázok

Obrázok
Rieka sa vlieva do mora..

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Skaly pripomínajúce hlavu leva..

Obrázok
Obrázok používateľa
Barborka
Cestovateľ

Založený: 04 Júl 2008, 10:59
Bydlisko: Medzi Starhradom na Strečne a Budatínskym zámkom :)

Naspäť na Výlety a atrakcie

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.