Španielsko autom

Všeobecné informácie o Španielsku, nakupovanie, doprava, reštaurácie, peniaze, po?asie, zvyky a praktické rady

Moderátori: AJKA, Silvia

Dovolenka v Spanielku autom

Odoslaťod Slavka97 12 Feb 2009, 15:56

Ahojte,
chystame sa cez leto do Spanielska autom. Ideme 4 clenna rodina a cestou planujeme stravit este jeden tyzden v Chorvatsku. Nemate niekto skusenosti s takouto cestou? Hlavne sa obavame ako je to s mytom a poplatkami cez jednotlive krajiny co mame po ceste. Ak mate niekto takuto skusenost za sebou, prosim napiste mi. Dakujem. Slavka
Slavka97
Mega Cestovateľ
 

Re: Dovolenka v Spanielku autom

Odoslaťod mandarinka 13 Feb 2009, 08:02

Slavka, pokial sa niekto najde, kto ti odpovie- tu mas aspon par informacii, ktore sa nielen Tebe, ale aj iním zidu..
planovac trasy- s dost obsiahlimi info:
http://www.viamichelin.com

http://www.mfa.sk/zu/index/podstranka.php?id=3048


Francuzko:Na diaľnicach sa platí poplatok (péage) 0,05-0,12 eura/km po úsekoch. Pokuty (za nesprávne parkovanie, nedostatočné doklady a pod.) sú vysoké a platí sa v hotovosti. Ceny za opravy motorových vozidiel a náhradné diely sú taktiež vysoké. Odporúča sa preto pred vycestovaním uzavrieť špeciálne poistenie. Ceny potravín sú nižšie vo veľkých obchodných domoch, v zariadeniach typu McDonald´s, alebo v samoobslužných reštauračných zariadeniach.

Maximálne povolené rýchlosti :
diaľnica:
130 km/h; 110 km/h (dážď); 50 km/h (hmla)
štátna cesta:
90 km/h; 80 km/h (dážď)
obec:
50 km/h

Prednosť v jazde: Všeobecne sprava. Obzvlášť v obciach sa musí dávať prednosť z prava prichádzajúcim autám.
Na kruhových objazdoch však toto pravidlo často neplatí.
Značka s nápisom Vous n'avez pas la priorité' signalizuje
všetkým vodičom, že prednosť majú automobily na kruhovom objazde

Pri dopravnej nehode polícia spravidla neprichádza na miesto nehody, iba v prípade ak došlo k zraneniu osôb. V prípade hmotných škôd dochádza medzi vodičmi k výmene formulárov z poisťovní


Taliansko:Talianske diaľnice sú predovšetkým spomaľované platením mýtneho. V praxi to znamená, že smerové tabule vedúce k nájazdom na diaľnice sú značené trochu inak než v iných krajinách. Smerové tabule navádzajúce k diaľnici majú síce tiež zelenú farbu, ale väčšinou sú označené iba nápisom Autostrade a niekedy aj číslom diaľnice. Neuvádzajú však názvy miest, kam diaľnica smeruje.Až po prejazde nájazdom na diaľnicu, kde si vyzdvihnete lístok, a kde sa cesta rozdeľuje, nájdete tabule, ktoré vám ukážu správny smer, kam chcete ísť. Dopravné značenie na diaľniciach je úplne perfektné. Výjazdy sú vyznačené s dostatočným predstihom. Informácie o nasledujúcich výjazdoch sú na tabuli súčasne s označením aktuálneho kilometra. Vňčšinou sú tieto tabule umiestnené v strednom deliacom páse.
Orientačne sa dá povedať, že 100 km diaľnice stojí asi € 5,5.

Hustota prevádzky na talianskych diaľniciach je v severnej časti Talianska oveľa vyššia, naopak – na juhu krajiny sú diaľnice poloprázdne.

Niektoré úseky diaľnic sú šesťprúdové, každým smerom po tri jazdné pruhy. Ide napríklad o diaľnicu A4 Padova – Verona – Miláno. Tiež o diaľnicu A1 http://www.footprintguides.com/Bologna/ target=_new>Bologna – Milano, alebo aj Rím – Neapol (Napoli). Najmä na tej druhej je zvykom, že väčšina áut jazdí v prostrednom jazdnom pruhu a predbieha sa ako sprava, tak aj zľava. Toto je nutné mať na pamäti a pri návrate do pravého jazdného pruhu sa presvedčiť, či vás odtiaľ neobieha nejaké auto.

Rýchlostné limity

Rýchlosť jazdy v obci je obmedzená na 50 kilometrov za hodinu. Na vedľajších cestách je to 90 kilometrov za hodinu. Na diaľniciach označených Supestrace (SS) je 110 kilometrov za hodinu a na diaľniciach vyznačených ako Autostrade (A) je 130 kilometrov za hodinu.

Niektoré komunikácie označované ako Superstrade sú bežné hlavné cesty, iné ako cesty diaľničného typu označené ako diaľnice v modrom prevedení. Jazda po Superstrade je bezplatná. Problémom je však skutočnosť, že na veľkej časti takýchto diaľnic je rýchlosť často obmedzená na 90 alebo 80 kilometrov za hodinu. To pretože terén je často členitý, alebo je to cesta s obmedzenou technickou kvalitou. Bezplatné diaľnice totiž často nespĺňajú parametre tej cestnej kvality, na ktorú sme pri diaľniciach zvyknutí.

Jazdné pruhy nemajú dostatočnú šírku, chýba tu odstavný pruh, často sú tu aj výluky, pri ktorých je aj rýchlosť 90 kilometrov za hodinu príliš vysoká.

Diaľnice označené zelenou značkou ak Autostrade sú v lepšej technickej kvalite, aj keď i tu často bez odstavného pruhu. Rýchlosť na nich je povolená na 130 kilometrov za hodinu, znížená býva len v horských úsekoch. S výnimkou južnej časti Talianska je prevádzka na týchto diaľniciach spoplatnená.

POZOR!!!! Početné čerpacie stanice sú medzi 12.00 - 15.00 zatvorené.Treba na to mysliet- a dat do suladu rucicky na hodinkach s tou na tachomeri-kontrolka paliva..

Pohonné hmoty

Pokiaľ ide o pohonné hmoty, tak najčastejšie používaný benzín, u nás označovaný ako Natural 95, má v Taliansku označenie Senza Pb. Sieť benzínových púmp je pomerne hustá, najmä pri diaľniciach.Cena dialnicnych nalepok v Rakusku..
http://www.cesmad.sk/beta/page.php?kat=111


ZDROJ :Svetadiel,Cesmad,
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Re: Dovolenka v Spanielku autom

Odoslaťod iwusko13 28 Apr 2009, 13:41

ahoj slavka. tiez rozmyslame ist na dovolenku autom do spanielska tento rok, tak som sa chcel spytat ci si nieco nove zistila ohladom cesty. dik za odpoved... mozes mi poslat aj na mail ivko1310@orangemail.sk ja ti mozem povedat co som zistil ja caw
iwusko13
Nováčik
 
Príspevky: 1
Založený: 28 Apr 2009, 09:28

Re: Dovolenka v Spanielku autom

Odoslaťod mandarinka 07 Júl 2009, 10:40

Par info,ktore sa Vam mozno zidu pri ceste autom v Španielsku:
Pokiaľ ako vodič nosíte okuliare, musíte mať so sebou náhradné okuliare.
V aute sa smie telefonovať, iba so sadou hands free.

Ďiaľnice sú platené (autopistas con peaje),ale aj bez poplatku.
Tie sú byvaju oznacene písmenami A alebo E.
Cesty oznacene N (carreteras nacionales) sú hlavné, na nich je maximálna pov. rýchlosť 100km/hod.
Na ostatných cestách je maximálna povolená rýchlosť 90 km/hod.
Pokiaľ nie v obci tabula oznacujuca inu rychlost-tak max. povolená rýchlosť v obci 50 km/hod.
Pokuty za priestupky sú dost vysoké a pokiaľ občan - vodič nežije v Španielsku, musí pokutu zaplatiť ihneď priamo na mieste.
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Re: Dovolenka v Spanielku autom

Odoslaťod kmarta 01 Aug 2011, 17:03

Nejaké informácie čo sa týkajú cesty : My sme išli po trase Prešov - BA - ďalej Rakúsko - dialn. známka 10dňová 7,90 - Taliansko - mýtne cez Italy cca 53 eur ( trocha sme zišli z dialnice na Viu Aureliu pozdĺž pobrežia Ligúrie a strávili dopoludnie na pláži v Pietra Ligure)preto nepíšem presnú sumu - ďalej Francúzsko mýtne cca 50 eur, Španielsko po Malgrat de Mar mýtne - 8,90 potom ešte po Barcelonu 4,25. Spaiatočnú cestu sme išli cez Francúzsko ale na sever smer Lyon - mýtne tiež cca 50eur, Švajčiarsko - celoročná dialničná známka 40CHF alebo 34 eur, Nemecko bez poplatku, Česko - 10dňová známka 250ČK alebo 10,25 eur. Nafta bola najlacnejšia v Španielsku 1,28 - 1, 32 eur, Fr,Italy, Nemecko okolo 1,47, Švajčiarsko okolo 1,60eur, česko pár centov viac ako u nás.
Kľudne poskytnem ešte njaké info ak treba: Za 25 dní sme prešli celú trasu a pozreli si Monaco, kaňon rieky Verdon, Senanque, nár. park Camargue, Arles, Tossa de Mar - 3 dni a potom týždeň V malgrat de Mar - oddych a späť Palavas, Pont du Gard, Avignon, Orange, krokodýlia farma v Pierelate, Ženeva, Rýnske vodopády, Stein am Rhein a 3 dni oddych v ČR - o týchto miestach môžem poskytnúť info
marta
Obrázok používateľa
kmarta
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 134
Založený: 20 Mar 2007, 10:56

Re: Dovolenka v Spanielku autom

Odoslaťod mandarinka 01 Aug 2011, 21:16

KMARTA,podla toho co citam,aku trasu si zvolila,ty by si sa "UJALA" aj v CK -pri vyhotovovani itineraru pre poznavacky. :D
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Re: Dovolenka v Spanielku autom

Odoslaťod kmarta 03 Aug 2011, 20:43

No veď som na programe dosť dlho pracovala a menila, aby to zvládli aj naše 2 deti (9 a 14r.) a aby aj pre nich bolo niečo zaujímavé a potom to ešte zladiť s ubytovaním - objednaný sme mali iba hotel a ostatné sme riešili cestou. Ale aj tak sme museli nejaké veci vypustiť napr. Carcassonne - nijako nám to časovo nesedelo.
marta
Obrázok používateľa
kmarta
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 134
Založený: 20 Mar 2007, 10:56

Španielsko autom

Odoslaťod Lulka22 09 Júl 2015, 12:15

Ahojte, s priateľom sme sa rozhodli pre trošku dobrodružnejšiu dovolenku :D a chcela by som sa opýtať či už niekto absolvoval cestu do Španielska autom, prípadne na čo by sme si mali dávať pozor alebo čo by sme si určite nemali nechať ujsť.
Ďakujeme za akékoľvek rady. :wink:
Lulka22
Nováčik
 
Príspevky: 1
Založený: 08 Júl 2015, 18:22


Naspäť na Informácie pre turistov

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.