MALTA

Iné krajiny Belgicko, Cyprus, Česko, Čierna hora, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Maďarsko, Cyprus, Malta, Portugalsko, Švajčiarsko, Rakúsko

Moderátor: mandarinka

MALTA

Odoslaťod mandarinka 13 Jan 2009, 11:54

Ostrov MALTA.

Malta je najmenším štátom Európskej únie.Počet jeho obyvateľov je menší ako počet obyvateľov Bratislavy, rozlohou je 155-krát menší od Slovenska.
Malta je dlhá 27 km a široká iba 14,5 km, maltský jazyk pochádza z arabčiny, megaletické chrámy na Malte sa považujú za najstaršie kamenné stavby na svete.

Obrázok

Maltské súostrovie leží na strategickom mieste v Stredozemnom mori, 95 km južne od Sicílie a 290 km východne od Tuniska.
Malta 246 km²
Gozo (po maltsky Għawdex), 67 km² (okolo 30 000 obyvateľov)
Comino (po maltsky Kemmuna), 3 km²
Medzi ostrovmi premáva pravidelne trajekt.

Malta sa môže pochváliť históriou dlhou takmer 7000 rokov. Po stále ešte záhadnom období megalitických chrámov sa na ostrove vystriedali Feničania, Kartágo, Rím, Byzantská ríša, Arabi, Normania, vládcovia Kastílie, johaniti, Napoleón, v novšom období potom Briti.

Euro (EUR) - Platí od 1. januára 2008. Predtým platila Maltská líra.
Štátnym jazykom je maltčina, ale angličtina sa uznáva ako úradný jazyk a mnohí Malťania hovoria aj po taliansky.

WEBCAMERA:
http://www.visitmalta.com/webcam

Symbolom tejto krajiny je ryba lampuki. Je to v podstate makrela z tropických morí, ktorá sa dostala dokonca aj na maltské mince.

Na mori rybarov mozno vidiet v rybárskych loďkach luzzu,su natreté pestrofarebne žltou, modrou, zelenou a červenou farbou.Ostrov Gozo – na severe tohto ostrova je jaskyňa, kde v skale neďaleko Xaghry kedysi žila krásna nymfa Kalypso.

Podľa povesti tam uväznila z lásky na dlhých sedem rokov Odysea a sľúbila mu nesmrteľnosť, ak s ňou zostane. Nakoniec aj tak ušiel za svojou manželkou Panelopou. Hlboko pod jaskyňami sa nachádza pláž Rambla Bay, preslávená červeným pieskom.

Valletta - je to hlavné mesto Cypru, s husto nastavanými domami s úzkymi uličkami. To celé je obklopené masívnymi baštami, ktoré v minulosti slúžili na obranu mesta.


Maltská kuchyňa je pestrou zmesou talianskej, arabskej i domácej kuchyne. Reštaurácie ponúkajú gurmánske lahôdky pripravené z čerstvo ulovených rýb, plodov mora a zeleniny, ale aj tradičné cestoviny či pizzu. Špecialitou je králik pripravený na rôzne spôsoby. Pochúťkou sú ,,pastizzi'', plnené syrom ricotta, mäsom, tuniakom či špenátom, syr ,,gbejna'' alebo nugát s orieškamimorníka postavili v maltskej zátoke hollywoodski producenti, keď v roku 1978 začali nakrúcať filmovú verziu slávnej rozprávky.Pred domčekmi postávajú ľudia, zvieratá, hniezdia vtáky.


Filmová dedina Pepka Námorníka - Popeye Village ,určite stojí za aspoň krátku zastávku. Dedina Pepka Námorníka je takmer
na samom cípe maltského ostrova. Hneď pri vchode predvádza Pepek jeden zo svojich skečov -- hrá hudba, Pepek si dáva špenát, ukazuje návštevníkom svaly. Dedinu Pepka Násvaly. Dedinu Pepka Námorníka postavili v maltskej zátoke hollywoodski producenti, keď v roku 1978 začali nakrúcať filmovú verziu slávnej rozprávky.Pred domčekmi postávajú ľudia, zvieratá, hniezdia vtáky.
http://www.popeyemalta.com/lido.asp

Obrázok

Obrázok
Najpopulárnejšia plážová oblasť je pozdĺž severného pobrežia, kde sú hojné piesočné pláže a sú tu ideálne číre vody pre plavbu, potápanie a vodné lyžovanie. Najlepšie pláže sú Paradise Bay, Golden Bay, Mellieha Bay, Armier Bay a Ghajn Tuffieha Bay.
Uznávané windsurfingové pláže sú predovšetkým Melieha Bay, Bahar ic Caghaq a St Paul´s Bay

Letné mesiace bývajú horúce takmer bez zrážok a s príjemnou teplotou vody okolo 23°C.

Na Malte je vhodné požičať si auto a urobiť si vlastný výlet. Cena prenájmu sa pohybuje od 1.100 Sk/deň pri požičaní si auta na 1 týždeň. Upozornenie: Pre vodiča platí vekové obmedzenie prísnejšie ako v iných krajinách. Vek vodiča sa môže pohybovať v rozmedzí od 25 do 70 rokov. Mladší vodiči platia za požičanie auta kauciu, ktorú im však po ceste bez nehody vrátia. Malta akceptuje medzinárodné, národné i európske vodičské preukazy. Počas jazdy na diaľnici a mimo mesta je potrebné mať rozsvietené svetlá. Telefonovať z mobilného telefónu počas jazdy je zakázané. Maximálna povolená hranica alkoholu je 0,5 promile. Maximálna povolená rýchlosť je 64 km(40 míľ)/h mimo zastavaných oblastí, 40 km(25 míľ)/h v mestách a obciach. Cesty nie sú kvalitné, jazdenie autom je často nepríjemné. Pravidlá cestnej premávky nie sú dodržiavané, najhoršie je to počas dopravnej špičky. Počet havárií je vysoký.
Autobusy jazdia na Malte od 6 do 22 hod. v krátkych intervaloch, v piatok a sobotu jazdia aj nočné autobusy.
Oficiálne taxíky sú biele (zvyčajne ide o mercedesy s označením „taxi“ na streche)

Na Malte nie sú na križovatkách žiadne lampy. Doprava je zabezpečovaná prevažne autobusmi alebo taxíkmi. Jazdí sa anglickým štýlom, volant je teda vpravo, nuž a prednosť má vždy ten väčší.

Info pre tích, ktorí chcú na MALTE pobudnut dlhsie:
Cudzinec, ktorý má platný vodičský preukaz a má 18 rokov alebo viac, môže riadiť motorové vozidlo na Malte počas troch mesiacov. Táto lehota môže byť predĺžená – ak máte v úmysle zostať na Malte počas obdobia maximálne jedného roka, môžete požiadať o certifikát Miestny register návštevníckych vodičských preukazov. Žiadať by ste mali osobne na oddelení licencií a testovania (Licensing and Testing Department) a predložiť:
- pas, v ktorom máte vyznačený dátum vášho posledného príchodu na Maltu
- zahraničný vodičský preukaz, ktorého platnosť presahuje obdobie jedného roka, na ktorý vám bude vydaný certifikát
Na základe toho vám bude ihneď a bezplatne vydaný certifikát.

Používanie bezpečnostných pásov na Malte je povinné bez ohľadu na to, na ktorom mieste vo vozidle sedíte.

Najnavštevovanejšie miesta Malty

Bugibba - moderné turistické stredisko na členitom pobreží zálivu sv. Pavla v severovýchodnej časti ostrova, asi 20 km od hlavného mesta La Valletta. Ponúka príjemné pláže, čisté more a čulý nočný život.
Obrázok

• St.Julian • Quawra • Sliema - letoviská

La Valetta – hlavné mesto ostrova, ako celok je zapísané na zozname UNESCO. Medzi najatraktívnejšie pamiatky patrí Veľmajstrovský palác so sídlom prezidenta i parlamentu, Manoel – jedno z najstarších divadiel, Katedrála sv. Jána, zobrazujúca históriu rytierskeho rádu s dvoma významnými Caravagiiovými obrazmi atd.

• Mdina - stredoveké mesto, nazývané „mlčiace“, opevnené mohutnými hradbami, z ktorých je jeden z najúžasnejších výhľadov na ostrov. Do mesta je zakázaný vjazd áut.

• Vittoriosa - bývalé hlavné sídlo maltézkych rytierov

• Rabat - živé mestečko s pamätihodnosťami ukrytými prevažne pod zemou – katakomby Sv. Agáty, katakomby a kostol Sv. Pavla.

• útesy Dingli

• Victoria - malebné mestečko s námestiami, úzkymi uličkami, početnými kostolmi a citadelou, z ktorej sa naskytá veľkolepý výhľad na celý ostrov.

• Modrá jaskyňa - najväčšia zo sústavy jaskýň na južnom pobreží. Strmé skaly, fosforeskujúce more plné farieb a úžasný zážitok.

• Hagar Quim, Ggantia a Mnajdra - chrámové komplexy z mladšej doby kamennej

• Mosta - farský kostol Nanebovzatie Panny Márie so štvrtou najväčšou kopulou na svete.

• Marfa - prímorské letovisko neďaleko La Valletty s príjemnými plážami a prístavom, odkiaľ môžu turisti vychádzať na výlety na ostrovy Gozo a Comino.
Typické foto - Malta


Pocasie:
http://www.travel.sk/pocasie/europa/malta/

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Naspäť na Európa

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.

cron