bakšiš v Turecku

Všeobecné informácie o Turecku, nakupovanie, doprava, reštaurácie, peniaze, po?asie, zvyky a praktické rady

Moderátori: AJKA, Aja

bakšiš v Turecku

Odoslaťod darina 23 Apr 2009, 08:39

Chcem sa spýtať dávate alebo plánujete dať v Turecku bakšiš na recepcii hotela? Máte s tým niekto skúsenosti? A dostali ste následne lepšiu izbu?
darina
Cestovateľ

Založený: 02 Júl 2007, 09:21

Re: bakšiš v Turecku

Odoslaťod Sis 23 Apr 2009, 10:19

si takmer doslova skopírovala otázku čo som dala.. z orbionu.. :shock: ale nevadí pokial to pomôže..
Obrázok používateľa
Sis
Cestovateľ

Založený: 20 Feb 2009, 08:54

Odoslaťod janik 23 Apr 2009, 10:53

My sme baksis davali len upratovackam, ktore boli stokrat privetivejsie ako pracovnicky na recepcii. Prve tri dni sme totiz na recepcii riesili problem s izbou a neboli ochotni nam ju vymenit ani za pekne slovo ani za "poplatok". Situacia sa zmenila, az ked sme zmenili strategiu a oznamili im, ze staznost postupujeme uradu na ochranu spotrebitelov. Vtedy okolo nas zacali skakat jak s nasolenymi zadkami a usmevmi od ucha k uchu a v priebehu niekolkych minut sme dostali nadhernu izbu s vyhladom na more. Takze asi treba zistit, co na konkretnych ludi zabera. Samotny baksis nic neisti. A hlavne, v nasom hoteli pracovalo dost vela cudzincov - v bare boli napriklad Poliaci, animacie robili Fini. Som videla, ze sa citili trapne, ked im clovek daval baksis. :)
Obrázok používateľa
janik
Mega Cestovateľ

Založený: 28 Jún 2007, 12:39

Odoslaťod darina 23 Apr 2009, 12:05

Sis, máš pravdu čítala som to tam, ale nakoľko tam nie som zaregistrovaná a nechodím na tú stránku tak často tak som sa opýtala tu či s tým má niekto skúsenosti. V auguste ideme do Turecka a dosť ma to zaujíma, viem, že podobná diskusia je pri Egypte, ale predsa len Egypt je Egypt a Turecko je Turecko. Som rozmýšľaľa dať do pasu alebo niekde do papierov 5 euro, len sa bojím, či ma tam niekto nezhuláka, alebo sa urazí.
darina
Cestovateľ

Odoslaťod Sis 23 Apr 2009, 13:22

"darina" no ved ja som tiež podobne rozmýšlala.. nechcem dostať tú najúbohejšiu izbu. Ale pri recenziách som videla pár krát napísané že to s tým pasom urobili tak uvidíme počkáme či ešte dakto so skúsenosťami napíše.. :P
Obrázok používateľa
Sis
Cestovateľ

Založený: 20 Feb 2009, 08:54

Odoslaťod domenique 24 Apr 2009, 19:46

Baksis sa v Turecku na rozdiel od Egypta neocakava... tym padom ani zamestnanci nepracuju horsie a lepsie na zaklade baksisu. Najma vo velkych hoteloch. Skorej mozete na konci pobytu odmenit prijemneho casnika, taxikara, v restauracii sa dava nejake sprepitne, upratovacke (ale pri upratovani neplati, ze kazdy den vam bude upratovat ta ista upratovacka, tak ako je tomu v egypte).. niekedy pytali v autobuse baksis pre vodica ale uz velmi dlho som sa s tymto nestretla.

A co sa tyka izieb a ich vymeny tak tam by mohlo nejake vsimne zaucinkovat... ale ja osobne som este nikdy za zmenu izby neplatila a vzdy mi vyhoveli (ale priznam sa, ze prave v Turecku som ani nikdy tu izbu nemusela menit lebo vzdy sme dostali super na prvy krat). Podla mna najlepsia taktika je jednoducho na nich tlacit, aby izbu vymenili, nespoliehat sa na delegatov lebo (az na par vynimiek) sa budu tvarit, ze oni s tym nic urobit nemozu, a hlavne treba ist medzi prvymi aby ste co najskor zistili, ci sa vam izba paci a co najskor utekat na recepciu, aby vam ju vymenili, inak sa naozaj moze stat, ze uz ju nebudu mat za aku lepsiu vymenit.
domenique
Nováčik

Založený: 15 Mar 2009, 23:31

Odoslaťod darina 24 Apr 2009, 21:08

Ja som myslela či dať bakšiš pri ubytovávaní sa, ešte ked vyplňate papiere a ešte ste nedostali pridelenú izbu.
darina
Cestovateľ

Odoslaťod domenique 25 Apr 2009, 13:29

No tak to neviem, ja som to nikdy takto neriesila. Mozno niekto iny bude mat s tymto skusenost. A do ktoreho hotela v akom termine idete?
domenique
Nováčik

Založený: 15 Mar 2009, 23:31

Odoslaťod darina 20 Jún 2009, 14:00

Zeby som bola prvá, kto sa pokúsi dat na recepcii do pasu bakšiš?
darina
Cestovateľ

Odoslaťod Sanyo 20 Jún 2009, 14:27

darina napísal:Zeby som bola prvá, kto sa pokúsi dat na recepcii do pasu bakšiš?

Urcite nie :wink: . Ja som povodne chcel dat, no som sa rozpraval chvilu s delegatom cestou z letiska do hotela a on mi povedal aby som nedaval :) . Vybavail nam jednu z najkrajsich izieb ktora bola v tom hoteli :). Kebyze nic nevybavuje tak si to vybavujem sam, a urcite im podstrcim 5, alebo 10 Eur. Boli sme 2 rodiny a chceli sme mat dobre izby a este aj co najblizsie k sebe. Ak nemas nejake specialne poziadavky ako vyhlad na more, alebo nechces nejaku rodinnu izbu, tak si myslim, ze je zbytocne davat akykolvek baksis. V pripade, ze by ti izba nevyhovovala, tak potom treba situaciu riesit. Baksis sme davali aj upratovacke ktora nam upratovala izbu, asi 3x za cely pobyt (12 dni), sme jej nechali po 1E a kazdy den nam nadherne vyzdobovala izbu, obcas aj nejakymi kvetmi, cize urcite sa sem tam oplati nejake to Euro nechat aj pre personal. Casnikom sme nedavali nic,i ked samozrejme kebyze dame hned by boli k nam iny... Nie ze by boli zli, boli uplne v pohode, preto baksis nebol potrebny... Sanyo
Obrázok používateľa
Sanyo
Mega Cestovateľ

Založený: 05 Nov 2006, 14:26

Naspäť na Informácie pre turistov

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.