Do Turecka radšej First minute alebo Last Minute?

Všeobecné informácie o Turecku, nakupovanie, doprava, reštaurácie, peniaze, po?asie, zvyky a praktické rady

Moderátori: AJKA, Aja

Odoslaťod Zuzka 09 Jan 2007, 10:58

Tohto roku zvažujeme ísť na dovolenku do Turecka do hotelov Kumkoy alebo Nashira, len sa neviem rozhodnúť či si vybrať hotel už teraz a využiť 15% Vianočnú zľavu, ktorá údajne platí do 18.1, alebo počkať na Last Minute. S Hydroturom sme cestovali vlani po prvýkrát, tak s nimi nemám až také skúsenosti, ako rýchlo sa im vypredajú kapacity v hoteloch.
Zuzka
Mega Cestovateľ

Založený: 08 Aug 2006, 20:08

Odoslaťod lus10 09 Jan 2007, 21:21

Ahoj bola som v Turecku a zajazd som vybrala asi v maji bola som maximalne spokojna a myslim si ze ak si uz 100 % rozhodnuta ohladne hotela zaplatit si to radsej teraz aby si neskor nelutovala v last minute uz hotel nemusi byt . :roll:
Obrázok používateľa
lus10
Nováčik

Založený: 07 Jan 2007, 15:35

Termin dovolenky

Odoslaťod Turista 10 Jan 2007, 10:40

Ono hodne závisí aj od termínu, kedy chceš ísť na dovolenku. Pokiaľ je to august, tak kupuj hneď teraz, keďže v tomto termíne majú viacere stredomorské národy (Taliani, Španieli,...) národnú dovolenku. Takže sa podstatne redukuju voľné miesta v hoteloch a Last Moment ponúk na augustové dovolenky je pdostatne menej a za vysoké ceny.

Ak však uvažuješ o júni, či septembri, tak na Last Moment určite získaš vyššiu zľavu ako na first moment. V Turecku je ešte aj v septmebri veľmi horúco. Ja som sa kúpal ešte 6.12.
Turista
Mega Cestovateľ

Založený: 07 Dec 2006, 14:53

Re: Termin dovolenky

Odoslaťod maruska24 10 Jan 2007, 12:02

v last minute ide zájazd presne za tú cenu čo je v katalogu, malokedy sa stane že pri tejto cestovke je last minute výhodný. keď si zrátaš zľavu z ceny zájazdu uvidíš, že moc si neušetrila, močno tak 1000. my sme kupovali ešte v decembri a aj tak nás to lacno nevyšlo. skoro ako v katalogu, ušetrili sme 1500 čo až tak veľa nebolo.
maruska24
Mega Cestovateľ

Založený: 15 Nov 2006, 19:55

Odoslaťod Daja 10 Jan 2007, 19:44

A aký názor máte na krajiny Tunis a Egypt?Je výhodnejší pre rodinku first,alebo last minute?Vdaka.
Daja
Dovolenkár

Založený: 27 Dec 2006, 11:36

Odoslaťod hela 12 Jan 2007, 08:33

Pri Last momente môžeš dostať oveľa horšie ubytovanie (je to aj v zmluvách) ako pri First momente a ak je to vhlavnej sezóne, ani sa Ti nemusí podariť urobiť výmenu. Poznám to z minulého leta, našťastie nie osobne, lebo využívam FM. Hydrotour cez hlavnú sezónu nemá mnoho dobrých Last Momentov, skôr v septembri. Určite sa viac oplatí FM. Najsamlepšie na tom je, že sa už od teraz môžeš tešiť na dovolenku.
hela
Dovolenkár

Založený: 06 Sep 2006, 14:14

Odoslaťod Daja 13 Jan 2007, 20:58

Dakujem za odpoved.Určite niečo na tom bude.Ale čo sa cien týka mám skúsenosť s Tureckom,že sme zaplatili za rovnaké služby a ubytovanie na first moment oveľa viac,ako iní za last moment.Rozdiely medzi nami nik nerobil.Určite by som si nenechala na last moment destinácie ako Grécko a Chorvátsko,ale s Egytom Tureckom a Tuniskom by som to asi riskla.Má niekto iné,alebo podobné skúsenosti?
Daja
Dovolenkár

Odoslaťod Daja 13 Jan 2007, 21:03

Chcem ešte podotknúť,že nehovorím o Hydroture.S touto cestovkou zatiaľ skúsenosť nemám.
Daja
Dovolenkár

Re: Do Turecka radšej First minute alebo Last Minute?

Odoslaťod panthera166 15 Jan 2007, 08:32

vzdy je asi lepsie zajednat si dovolenku skor.Z mnohych dovodov/za prve/viete kam idete a ziadna solidna cestovka vam nezmeni len tak miesto pobytu.Za druhe ak sa ubytovacie kapacity prebookuju,medzi prvymi mate narook na nahradu bud vo forme vratenia penazi alebo vas musia presunut do hotela s urovnou/hviezdickami na urovni minimalne rovnakej pripadne vyssej kategorie ako ste si zaplatili.Za tretie zlavy na vystavach dovoleniek a v cestovkach na zaciatku roka sa takmer alebo uplne vyrovnaju zlavam s last minute.Zatial len tolko :D
panthera166
Nováčik

Založený: 15 Jan 2007, 08:25

LM, či FM?

Odoslaťod Turista 15 Jan 2007, 13:16

Pokiaľ sa nechystáte na dovolenku v špičkovej sezóne (august), tak sa oplatí počkať na Last Moment. Manželka má cestovnú agentúru, takže v sezóne denne prichádza 50-80 mailov s Last Moment ponukami, ktoré sú niekedy o 30-50% nižšie, ako tie isté hotely v katalogu. Dokonca boli aj so 70% zľavou (rozhranie prázdnin letecky do Bulharska za 3.990 na 12 dní do hotela s raňajkami).

Turisti, čo cestovali na LM nikdy nemali zmenený hotel (nepredáva všetkým CK, ale len overeným a serioznym). Aj podľa VZP, cestovka musí dodržať podmienky v kategórii ubytovania a rozsahu ubytovacích služieb. Vôbec pritom nie je rozdiel či to máte kúpené na LM, či FM.

Skôr sa Vám môže stať, že si kúpite na FM dovolenku pol roka pred termínom, a potom začiatkom sezóny sa rušia (pre nízku obsadenosť) celé šnúry letov a presúvajú klientov na iné termíbny, či dokonca iné odletové miesta, alebo aj iné destinácie (Taba, Sharm, Karpatos-2006) resp. hotel nie je dokončený a máte hneď zmenu. Pozrite si dobre skúsenosti, čo o tomto písali minulý rok turisti.

Keď kupujete na LM, tak min. máte istotu, že odletíte z miesta, a v dátume, ktorý ste si zvolili pár dní pred odletom a o ponúkaných hoteloch už máte nejaké referencie od predchádzajúcich turnusov.

Moje slová si môžete overiť napr. aj na súčasnej ponuke LM na odlet 19.1. do Hurghady, kde sa Hotely**** s AI ponúkajú za 8.990/týždeň + taxy. Pozrite sa do katalogu CK, za čo boli pôvodne a porovnajte so zľavami na FM, ktoré Ck ponúkali.

Toto platí všeobecne nielen na Turecko, či Egypt.
Turista
Mega Cestovateľ

Re: LM, či FM?

Odoslaťod Juso 15 Jan 2007, 19:18

No neviem, volne je akurat to co ostalo. Mali by ste sa spitat manzelky, skor ako nieco napisete. Vsetky CK aj u nas, aj napr v Rakusku a Nemecku maju vo vseobecnych napisane ze mozete dostat horsiu izbu a pod. Skuste si to precitat. LM je len na to co sa normalne nepreda. Grecko, CHorvatsko a Spanielsko bolo vypredane a okrem potratov tam nic ine nebolo. Krajiny kde sa nieco stane nemozno povazovat za zbernu mincu. Ked vybuchne bomba v Sharme, tak su tam super lasty, ale pred troma rokmi ked bol Egypt hit, neboli ziadne. A v sucasnosti velmi malo CK dava an Lasty nizsie ceny ako na Frsty. Hydrotouru sa napr. Komkoy v Turecku super predaval, tak ho mal na 16.6. co je podla teba mimo sezona za full katalogovu cenu, ziadna zlava.
Moja rada je ze Lasty su hop, alebo trop. FM su lepsia istota a vo vacsine v krajine kde sa nieco nestane, tak aj cenovo vyhodnejsie. FM sa skor vyplatia rodinam a LM tak mladym ktorim je jedno kde skoncia a nemaju vybranu destinaciu. :lol:
Juso
Nováčik

Založený: 15 Jan 2007, 19:01

LM, či FM?

Odoslaťod Turista 16 Jan 2007, 12:13

Aby sme neuvádzali tvrdenie proti tvrdeniu, prikladám letak CK na Last Moment z 8.6.06 na termín 16.6. do Marmarisu, resp. do Hurghady.
Dúfam, že to prejde, tak aby sa písmo nerozhádzalo.

LAST MINUTE
TURECKO - Marmaris
Odlet: 16.06. / 12 dní
Letecky z Bratislavy
Hotel KALEMCI*** polpenzia
Dospelá osoba v 2 lôžkovej izbe 12.990,-Sk

Hotel ASUTAY** polpenzia
Dospelá osoba v 2 lôžkovej izbe 9.990,-Sk
Dieťa na prístelke za cenu 3.990,-SK
Hotel KAREN*** all inclusive
Dospelá osoba v 2 lôžkovej izbe 15.290,-Sk

Cena zahŕňa: leteckú prepravu Bratislava – Marmaris a späť, ubytovanie na 11 nocí , informačné služby slovenského delegáta CK v Turecku

21.06. 2005 11 dní/10 nocí
z Bratislavy a Košíc

Hotely v HURGHADE 12 dní / 11 nocí
Triton Empire 3* 6.990

CLUB GOLDEN 5 HOTEL 5* 9.550

1. dieťa od 2 – 15 r. 6.990,-Sk, 2. dieťa od 2 – 15 r. 6.990/8.990

V cene je: letenka, ubytovanie s polpenziou, transfery v Egypte, služby delegáta,

E G Y P T

17.06. - 28.06. 2005 na 12 dní
letecky z Bratislavy do Sharm el Sheikhu

hotel kategória stravovanie 12 dní
El Diwan *** s polpenziou 8.990,-
Sharm Holidays *** s polpenziou 10.990,-
Tropicana Rosetta *** s polpenziou 11.990,-
Holiday Inn Amphoras **** s polpenziou 12.990,-
Beach Albatros *** all inclusive 14.990,-
Sonesta Club **** all inclusive 14.990,-
Sheraton Resort ***** s polpenziou 14.990,-
Sonesta Beach ****+ s polpenziou 14.990,-
Prima Life Rehana **** all inclusive 15.990,-
Tropicana Garden Palms **** all inclusive 15.990,-
Tropicana Grand Oasis **** all inclusive 16.990,-
Dreams Vacation **** all inclusive 16.990,-
Maxim Garden Resort **** all inclusive 17.990,-
Tropicana Grand Azur ***** all inclusive 18.990,-

1.dieťa od 2 -15 rokov na prísteľke vo vybraných kapacitách v sprievode 2 dospelých osôb za 4.990,-

Aj v Turecku i Egypte je už v júni vysoká sezóna i teploty.

RHODOS
Odlet: 18.06. / 8 ,15 dní
Letecky z Bratislavy
Hotel KOLYMBIA SUN*** all inclusive
Dospelá osoba v 2 lôžkovej izbe 13.990,-Sk/24.690,- Sk
Štúdiá KOSTAS**+ bez stravovania
Dospelá osoba v 2 lôžkovej izbe 5.990,-Sk/13.990,- Sk
Hotel KOLYMBIA STAR**** polpenzia
Dospelá osoba v 2 lôžkovej izbe 12.990,-Sk /18.990,-
Hotel COLOSSOS BEACH**** polpenzia
Dospelá osoba v 2 lôžkovej izbe 16.190,-Sk/25.390,- Sk

Cena zahŕňa: leteckú prepravu Bratislava – Rhodos a späť, ubytovanie na 7,14 nocí so stravovaním podľa cenníka, transfer z letiska do hotela resp. apt., štd. a späť, informačné služby slovenského delegáta CK na Rhodose

Urobte si sami úsudok, či by zľavy na FM, klesli tak hlboko (oni tie ceny ešte potom klesli nižšie s blížiacim sa termínom odletu), a či sú to len nejaké slabé hotely, resp. či bolo Grecko naozaj tak vypredané, ako tvrdi Juso.
Mám v tom prehľad, keďže som tú záplavu mailov s Last Moment ponukamidenne musel spracovávať a rozposielať ďalej klientom.
Turista
Mega Cestovateľ

LM alebo FM

Odoslaťod Zuzka 16 Jan 2007, 15:52

Mne je jasne, že aj 3-4 dni pred odletom sa najdu v niektorych hoteloch volne kapacity, no mne sa konkretne jednalo o hotel Kumkoy. Chcela som vedieť, aká bola situácia vlani s týmto hotelom a s CK Hydrotour, pretože niektoré CK držia do poslednej chvíle vysoké ceny, kde su zľavy cca 500-2000 Sk (napr. Firo, Satur). Iné už niekoľko týždňov dopredu ponúkaju LM a viem, že tam sa neoplatí kupovať zájazd v januári (napr. Kartago - hlavne Tunisko a Egypt). Už sme sa však rozhodli a dnes sme zaplatili hotel. Zľava 5% + 15% zo základnej ceny, pri 100% úhrade sa nám viac oplatí, ako riskovať, že sa nám hotel neújde. Vlani sme boli na dovolenke na LM, hľadala som 3 týždne dopredu kvalitný hotel a mala som z toho strašné nervy, lebo tie hotely, o ktoré som mala záujem už neboli, prípadne už neboli letenky na termín, ktorý sme chceli. Aj preverovanie hotelov ma stálo kopu nervov a času, aby som si našla informácie od klientov, ktorí už hotel navštívili a mali s ním dobré skúsenosti. S hotelom sme našťastie boli veľmi spokojní, možno však preto, že bol jedným z najdrahších v danej destinácii (konkrétne to bol Club Azur v Makadi Bay cez Satur).
Zuzka
Mega Cestovateľ

Založený: 08 Aug 2006, 20:08

Odoslaťod hela 17 Jan 2007, 13:19

Vlanajší Kumköy Beach & Spa sa objavil na LM len pár krát.
1.6.2006 LM na termín: 16.6. - 27.6. (12 dní)
Dospelá osoba na základnom lôžku  24 990 Skk 

4.7.2006 LM na termín: 7.7. - 18.7. (12 dní)
Dospelá osoba na základnom lôžku  24 990 Sk 

4.7.2006 LM na termín: 18.7. - 28.7. (11 dní)
Dospelá osoba na základnom lôžku  28 990 Sk 

6.7.2006 LM na termín: 7.7. - 18.7. (12 dní)
Dospelá osoba na základnom lôžku  24 990 Sk 

V neskorších termínoch do konca septembra už v LM nebol, myslím že vďaka dobrým ohlasom na tomto fóre. Ani cena v LM nič moc.
hela
Dovolenkár

Založený: 06 Sep 2006, 14:14

Pre turistu

Odoslaťod Daja 21 Jan 2007, 11:09

možem sa ťa opýtať na cestovky Medina a Kartago čo sa týka ich serioznosti a ich last minute?Máte s nimi nejaké skúsenosti,hlavne čo sa týka premiestnovania klientov do iných hotelov?A ešte týkajú sa tie last minut aj júla,alebo len júna?
Daja
Dovolenkár

Ďalšia

Naspäť na Informácie pre turistov

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.