Grécko - BEZ PASU

Všeobecné informácie o Grécku, nakupovanie, doprava, reštaurácie, peniaze, po?asie, zvyky a praktické rady

Grécko - BEZ PASU

Odoslaťod zuzula77 01 Aug 2010, 12:06

písané 1.8.2010

Tento rok sme sa rozhodli pre dovolenku v Grécku. Vybavili sme si zájazd cez CK VV Tour v Michalovciach.

Utorok 21. júla bol termín začiatku nášho zájazdu. Veľmi sme sa tešili. V piatok pred tým som zistila, že mám neplatný cestovný pas. Bolo už po pracovnej dobe polície, takže som sa strašne zľakla, pretože už nebol čas na "výrobu" nového. Nevedeli sme, čo budeme robiť, keďže cesta vedie cez Srbsko a Macedónsko,ktoré nie sú v EU. Nakoniec sme našli na internete správu o tom, že Srbi otvorili hranice pre členov EU. Teda stačilo ísť na občiansky preukaz. Taktiež sme našli, že sa dá ísť na občiansky preukaz aj do Macedónska. Bolo to na stránke Ministerstva Zahraničných Vecí.

V pondelok sme aj tak zašli na políciu. Keďže tam máme známu, hneď sme sa jej opýtali, ako to vlastne je. A tiež sme sa informovali o možnosti výroby pasu do 24 hodín, za poplatok okolo 150 EUR. Povedala nám, že pas do druhého dňa nestihnú vyrobiť, bol by až v stredu. A k tým hraniciam nám povedala, že to môže byť nesprávna informácia. Povedala, že naši úradníci si niekedy myslia, že to tak je, a pritom to niekedy nemusí takto byť. A že máme zavolať na veľvyslanectvá.

Tak sme teda na stránke MZV našli telefónne číslo na Srbskú ambasádu v Bratislave. Potvrdili nám, že sa môže ísť bez pasu. Problém nastal až vtedy,keď sme zistili, že že Macedónska ambasáda je vo Viedni. Ani ja ani otec sme tam nechceli zavolať. Pretože bola potrebná English.

A tak sme to riskli. Z Michaloviec sme sa autobusom o 8:20 previezli do Prešova a potom cez Košice do Maďarska. Cez Maďarsko sme celú dobu šli po diaľnici. Okolo 600km. Neviem presne. A potom prišla obávaná Maďarsko-Srbská hranica. Do autobusu vošla maďarská policajtka. Cestovné doklady len prezrela. Aj môj občiansky.:) Potom sme sa presunuli na srbskú hranicu.Prišiel srbský policajt. Keď som pozerala ako dáva do pasov pečiatky srdce mi bilo ako šialené. Potom prišiel ku mne. Zobral občiansky, dal si ho do vrecka. Keď ho vzal, už som vedela, že to bude okey. Veď keby sa nedalo, tak to predsa hneď naznačí :) Horšie bolo, že tá viac obávaná macedónska hranica bola ešte stále pred nami. Vrátili nám pasy a občianku a šli sme ďalej. Cez Srbsko sme šli asi 800km. Cez Macedónsko sme tiež prešli. Veľmi sme sa tešili. Tiež nám zozbierali pasy. Cez Macedónsko sme šli asi len 3 hodinky. Potom Grécko. Cesta trvala 24 hodín.

Hodinka a pol a boli sme na mieste. V Leptokárii - Olympská riviéra. Ubytovanie sme mali v penzióne Tsituridis. Asi dve poschodia mal ten penzión. My sme bývali na prvom poschodí.Mali sme obrovský apartmán, ktorý mal obrovskú halu s kuchynkou. 2 izby - spálňa rodičov a spálňa pre mňa s priateľom. Kúpelňa - tá sami teda nepáčila. Odtok bol príšerný! Keď som sa sprchovala, tak všetka voda a pena zo sprchovacieho gélu, ktorá "odtiekla" zase vytiekla z odtoku na podlahe, bolo to hrozné. Taktiež v tej kúpeľni bolo veľmi veľa mušiek. Mali sme 2 balkóny - z haly, z našej spálne a z rodičovskej bol jeden spojený. Ubytovanie bolo celkovo skvelé. Až na tú kúpelňu. Ale nie všetci z autobusu boli ubytovaní v Tsituridis. Ostatní boli v apartmánovom dome Jannis. Oni hovorili, že to bolo niečo príšerné.Neporiadok tam ma,i a to tam ešte len prišli, že hrôza.Takže sme ešte dobre dopadli. Od pláže sme to mali vcelku dosť ďaleko, aj keď to nám vadilo, len v prvý deň. Okolo 300 metrov, by to malo byť. Museli sme prejsť našu ulicu, potom cez park, podchodom popod vlak a potom ulicu k pláži. Na nej bolo strašne veľa reštaurácii a obchodíkov.

O ulicu ďalej od nášho apartmánu bolo niečo ako námestie,taktiež plné kaviarní a obchodíkov. Zmrzlina je výborná!. Všade stála 1,30 za kopček. Za dva kopčeky 2 eurá, a za 3 kopčeky 2,50 EUR.

Pláž bola v hrozivom stave, pre niekoho, kto je zvyknutý na nejaký luxus. Všade boli ohorky od cigariet a papiere. Mne to vôbec nevadilo. Nebolo to až také príšerné. Po pláži behali Černosi s rôznymi vecami na predaj - dáždniky - tie boli nádherné,kúpili sme 3 po 4 eurá, naša suseda kúpila 7 :D, ďalej predávali slnečné okuliare, náhrdelníky, náramky, ponúkali tetovanie hennou, masáž nôh aj celého tela. A dalo sa s nimi výborne vyjednávať. Taktiež tam belosi predávali buchty a také niečo ako šišky v mede, po dve eurá. Ich koláče a sladkosti sú príšerne sladké! Až nedobre.

Na pláži tiež je niečo pre milovníkov adrenalínu. Vodné banány, kolesá, a také ako posteľ, na ktorú si ľahnete a ono Vás to ťahá. Teda loď Vás na tom ťahá.My sme boli na banáne. Katastrofa :D Ale ceny sú dosť vysoké:
- banán - minimálne 3 osoby, maximálne 5. Keď sú 3 tak je cena za osobu 13 EUR, 4 a 5 osôb zaplatí 10 EUR. 12 minút
- kruhy - minimálne 2, maximálne 3, sú to tie nafukovacie kolesá. Cena 15 EUR na osobu. 12 minút
- vodné bicykle - 7 EUR za bicykel asi 30 min sa mi zdá.
Ostatné ceny neviem.

Takto by bolo asi všetko. A ešte niečo. Z potravín sa neoplatí nič brať tam. Ceny sú tam také ako u nás. :) Ak budete chcieť niečo vedieť, pýtajte sa.
zuzula77
Nováčik

Založený: 01 Aug 2010, 10:56

Re: Grécko - BEZ PASU

Odoslaťod enka 02 Aug 2010, 12:00

Ahoj zuzula77 veľmi si ma potešila s príspevkom.Aj my sa chystáme do leptokarie a je to naša prvá zahraničná dovolenka.Mam trochu obavy ako to bude,lebo na nete viac opisuju nepokoje a štrajky,ako ine "rady"ohľadom pobytu v Grecku. Myslím že sme s rovnakého cesta teda nepotrpime si na luxuse a čo to sa dá prehliadnuť.Takže si ma povzbudila.Ale chcem sa spýtať ako to bolo trebárs s nejakými výletmi po okolí boli ste niekde trebars na inej pláži,alebo na tom peknom zámku?? Ako ste tam išli?? Je tam možnosť aj nejakej túry?? A ešte by ma zaujímalo ohľadom potravín? Boli ste na nákupoch niekde v supermarketoch alebo len v miestnych obchodíkoch??? No a posledná vec pripravovali ste si niečo aj v penzione??? Myslim kavu a podobne ako je to tam s vodou dá sa použiť aj na varenie??? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.Enka
enka
Nováčik

Založený: 02 Aug 2010, 11:36

Odoslaťod mandarinka 02 Aug 2010, 12:27

Enka pokial dostanes odpoved-skus prelustrovat trochu toto forum, isto viem,ze odpovede na to co Ta zaujima uz su tu vela krat pisane, nejakí tu tie info uz davali ...
Skus pouzit hore vpravo "HLADAT"

Je moznost citataj stare forum este...
Obrázok
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ

Založený: 05 Aug 2006, 12:01

Odoslaťod enka 02 Aug 2010, 12:38

Ďakujem mandarinka som na tejto stranke nova tak mi to prepačte prosim. A ešte raz ďakujem. pozrela som si to pozornejšie no a ozaj som tu našla aspoň niečo no a ako bude určite tu popíšem.Teda ak všetko dobre dopadne a šťastne sa vrátime domov.Tak ahojte dovolenkari.
enka
Nováčik

Založený: 02 Aug 2010, 11:36

Odoslaťod Ludinecka 11 Aug 2010, 09:01

ahoj
dakujem za velmi prinosny prispevok. Taktiez cestujem do Leptoarie a bohuzial pas je nelatny. Chcem sa len opytat ci si sla s novym OP, alebo este tym starsim typom, kt je zalievany vo folii.
Dakujem
prosim odpis cim skor...cestujem-ked vobec v Nedelu
Ludinecka
Nováčik

Založený: 11 Aug 2010, 08:54

Odoslaťod zuzula77 11 Aug 2010, 15:41

Cestovala som s tým novým, keďže mám 16 rokov. Myslím, že aj so starým by to nemal byť problém.

Som rada, že môj článok je prínosný.

Enka, dúfam, že si to ešte stíhaš prečítať. Neboli sme nikde. Chystali sme sa na ostrov Skiatos kde sa natáčala Mamma Mia. Ale cestovalo sa tam 2 hodiny autobusom a dve hodiny loďou. Potom sme chceli ísť do Waterlandu ale pre zlé počasie sa nekonal. Všetky fakultatívne výlety boli vzdialené min. 2hodiny autobusom, tak sme sa na to vykašľali.

S potravinami takto, asi 20 minut od penzionu bol LIDL, kde sme chodievali nakupovať potraviny, lebo my sme si všetko varili sami. Chlieb a pečivo sme chodili nakupovať do pekárničiek, ktorých je tam "po milú jarmilu" . Voda je tam všade pitná. Čiže niečo ako fľaše s vodou potrebujete len na cestu. odtok je tam veľmi zlý. Teda ako kde, u nás v kúpelni bol. V grécku sa nesmú splachovať toaletné papiere, tie sa dávajú do koša. Potom sa to upcháva. V Leptokárii sa každý potravinový obchod nazýva supermarket, nájdeš tam všetko a je na každej večšej ulici.

Inak v Letokárii je taký rýchlovlak. Jedného dňa sme si zmysleli, že vystriedame našu pláž a pozrieme sa na známu Nei Pori, ktorá tým vlakom bola vzdiallená 6 minút. No neodporúčam tam ísť. Zbytočné peniaze. Od toho vlaku je tá pláž vzdialená asi 20minut.... Na pláži nie je nič! Žiadne kaviarne, reštaurácie ani vecká! Sú tam len Hotely a hotely. Voda tam bola hlboká už zblízka, čiže taktiež pre nás menších nevýhoda.
zuzula77
Nováčik

Odoslaťod zuzula77 11 Aug 2010, 15:54

A ešte niečo o štrajkoch. My sme nič nepocítili. Absolútne nič. Jeden deň akurát zablokovali autá ulicu,asi 20 áut z jednej firmy. Také dodávky. Inak pokoj, kľud. Keby ste chceli vidieť fotografie, sú na tomto odkaze: http://pokec.azet.sk/zuzula77/fotoalbum ... d7c36a1205
zuzula77
Nováčik

Naspäť na Informácie pre turistov

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.