ATHOS

Turisticky
atraktívne miesta, Národné parky, Historické mestá, Kostoly, Hrady, ?udová
architektúra, Kúpe?né mestá, Pamiatky

ATHOS

Odoslaťod mandarinka 28 Mar 2008, 15:47

Svätá hora, Aghion Oros, Athos, ale aj Záhradka Panny Márie sú pomenovania centra ortodoxnej cirkvi celého sveta.

Táto kláštorná republika leží na východnom výbežku Chalkidík na polostrove Ajíon Óros (Svätý vrch). V minulosti si vždy strážila svoj zvláštny štatút, i keď až do roku 1913 patrila pod tureckú nadvládu, s 50 ročnou prestávkou od roku 1830, kedy ju spravovalo Rusko. V balkánskej vojne v rokoch 1912-1913 ju obsadili grécke vojská, ale Svätý vrch bol vyhlásený za samostatnú, nezávislú republiku. Od roku 1926 patrí ako autonómna rehoľná republika pod správu a ochranu Grécka. Republika je pomenovaná podľa vrchu Áthos, ktorý sa týči na konci polostrova. Je jedným z hlavných centrov gréckeho východného náboženstva, v 20 kláštoroch žijú ortodoxní mnísi, strážiac a uchovávajúc staroveké byzantské tradície. Celú republiku riadi tzv. Rehoľná rada, na jej čele stojí predseda. Podľa buly z roku 1060 majú na polostrov zakázaný vstup ženy, deti a eunuchovia. Hlavným zdrojom príjmov je napriek tomu cestovný ruch a príjmy z predaja ikon.

Dnes na Athose žije vyše 1600 mníchov, ktorí dodržujú byzantskú časomieru a Juliansky kalendár. Pri západe slnka je 12 hodín vo všetkých ročných obdobiach, výnimkou je kláštor Ibiron, v ktorom je 12 hodín pri východe slnka. Z 20 kláštorov je 17 gréckych, jeden ruský, jeden bulharský a jeden srbský. Podľa zákona sa nesmie založiť ďalší kláštor, ale zároveň ich počet nesmie klesnúť pod dvadsať.

Kto môže vstúpiť na Aghion Oros

Podľa rozhodnutia "Svätej Správy" môže Aghion Oros denne navštíviť 120 gréckych občanov (mužov), prípadne aj z iných krajín, avšak ortodoxného vyznania a 10 cudzincov iného náboženstva. Návštevníci musia mať zvláštne povolenie vydané ministerstvom zahraničia v Aténach alebo z Úradu pre návštevníkov Svätej Hory v Thesalonikoch. Tam dostane záujemca (po osobnej návšteve) skôr alebo až po niekoľkých mesiacoch zápornú či kladnú odpoveď už aj s poradovým číslom a dátumom. Deň pred odchodom, najneskôr hodinu pred vyplávaním do Dafni hlavného prístavu na Athose, si treba v Uranopolise v kancelárii Athoského Spoločenstva (hneď pri prístave) vyzdvihnúť Diamonitirion (povolenie) k pobytu. Loď odtiaľ odchádza denne o 9.45 hodine. Plavba trvá viac ako dve hodiny. Na túto loď sa dostanú iba muži nad 18 rokov, mladší musia mať doprovod. Jedni i druhí potrebujú povolenie. Dôsledná pasová kontrola iným pasažierom vstup na loď neumožní. Zakázané je doniesť so sebou mäsové výrobky a konzervy ako aj ich konzumácia. Nesmie sa brať lovecká ani žiadna iná zbraň, prístup má zakázaný aj poľovnícky pes. Fotografovanie mníchov je povolené len s ich súhlasom. Používanie videokamery je na Athose prísne zakázané

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Zdroj,TREND,MACEDONIA,UNESCO
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Naspäť na Oblasti v Grécku, kultúra a história

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

cron