DELFY

Turisticky
atraktívne miesta, Národné parky, Historické mestá, Kostoly, Hrady, ?udová
architektúra, Kúpe?né mestá, Pamiatky

DELFY

Odoslaťod mandarinka 02 Apr 2008, 08:48

Delfy
Západne od Atén v hornatom kraji nájdete Delfy - najvýznamnejšiu antickú veštiareň. Tu v extáze veštili kňažky Pýthie a ich veštby sa v tej dobe pokladali za neomylné. V staroveku tu jednotlivé grécke štáty stávali pokladnice. Vtedy boli Delfi popri Aténach najvýznamnejšie mesto Grécka. Svätým obvodom vedie od brány svätá cesta do svahu, k pokladniciam, hale Aténčanov a chrámu Apolóna. Nad svahom leží malí amfiteáter a veľký štadión, na ktorom sa každý štvrtý rok konali súťaže na počesť víťazstva Apolóna nad Pýthónom. Na opačnej strane vyviera kastalijsky potok, v ktorom sa pútnici museli umyť pred vstupom do svätého obvodu. Na mramorovej terase sú zbytky kruhového Tholosu, v miestnom múzeu je bohatá expozícia vrátane posvätného kameňa Omfalos, ktorý sa považoval za pupok sveta.

Apolónova svätyňa
Delfská veštiareň bola pôvodne pôsobiskom bohyne Zeme Gaie. Okolo roku 1000 p.n.l. sem prišli Dóri, ktorí uctievali boha pastierov Apolóna. Ten bol tiež pastierom veštenia. Vždy osobne zvestoval svoje veštby Pýtii a tá ich tlmočila návštevníkom veštiarne. Niekedy si ľudia jej proroctvá nevysvetlili správne, lebo v tranze rozprávala neartikulovane a nejasne. Ako napríklad lýdsky kráľ Kroisos, ktorý chcel vedieť, či má ísť do boja proti perzskej ríši. Odpoveď znela: „Ak prekročíš rieku Halys, zničíš veľkú ríšu.“ Kroisos ale netušil, že Pýtia môže myslieť aj jeho vlastnú ríšu a tak ho Peržania porazili v boji a zajali. Aj tak mala veštiareň najväčšie zisky práve z politických proroctiev, ktorými si získavala autoritu.


Pýtia
Pýtia, symbol Delf, bola skôr úloha, alebo povolanie než konkrétna žena. Pýtie sa často striedali. Predpovedať mohli len raz do mesiaca, a to siedmeho. Cez zimusa neveštilo. Spočiatku v úlohe Pýtie vystupovali 15-ročné panny z ľudu. Ženy napriek tomu nemali právo využívať služby veštiarne. Pýtať sa mohli len prostredníctvom mužov. Pýtie sa delili na také, ktoré odpovedali na akékoľvek otázky, iné odpovedali iba na otázky o osude ľudí, alebo ich odpoveď znela iba áno áno alebo nie. Tieto Pýtie vyťahovali z vrecka fazuľu – čierna znamenala nie a biela áno.


Veštiareň začala upadať okolo roku 362 p.n.l., lebo väčšina tunajšieho obyvateľstva sa začala prikláňať ku kresťanstvu. Po príchode Rimanov ju začali plieniť a vykrádať až úplne zanikla.
Delfy boli známe aj svojimi hrami, ktoré sa významom zaraďovali hneď za olympijské, umeleckými súťažami dokonca pred ne. Ich hlavným programom boli preteky v hre na píšťale a na citare, v speve so sprievodom píšťaly a v básnických a dramatických skladbách.


Obrázok

Obrázok
REKONSTRUKCIA-AKO VYPADALI POVODNE DELFYVstupné 9 € aj múzeum, 6 € - jednotlivý vstup.

Obrázok


Obrázok


Obrázok


Vela fotografii si mozte pozriet na:

http://www.fysis.cz/Hermes/delfy/delfy.htmzdroj:FYZIS,MYTOLOGIA
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske

Re: DELFY

Odoslaťod lucija 11 Mar 2009, 22:38

"Veštiareň začala upadať okolo roku 362 p.n.l., lebo väčšina tunajšieho obyvateľstva sa začala prikláňať ku kresťanstvu."

..len chcem podotknut, ze tato veta nema zmysel...krestanstvo vzniklo v nasom letopocte, cize po narodeni Krista, nie pred Kristom/ pred nasim letopoctom
lucija
Mega Cestovateľ
 

Re: DELFY

Odoslaťod mandarinka 12 Mar 2009, 07:14

Nakolko som uviedla na konci clanku ZDROJ,cize to znamena,ze informacie som ceprala od nich,treba si pripadne závažne pripomienky vydiskutovat s nimi- ako pramenom horeuvedenych informacii..
Obrázok používateľa
mandarinka
Mega Cestovateľ
 
Príspevky: 2134
Založený: 05 Aug 2006, 12:01
Bydlisko: Partizanske


Naspäť na Oblasti v Grécku, kultúra a história

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

cron